تونیک

تونیک های پوستی

لوازم پزشکیدر این مقاله تعدادی از مهمترین و کاربردی ترین تونیکهای پوستی مجرب و عمومی را بحضورتان معرفی میکنیم :

  • لوسیون گلاب و نارون کوهی 
  • تونیک پوست سی گل همیشه بهار
  • تونیک های سرکه
  • تونیک خیار
  • تونیک تحریکی خیار و نعنا
  • تونیک پوست درخت سیب
  • تونیک های جمع کننده پوست 

 

  گلاب برای پوست

یکی از قدیمی ترین و بهترین تازه کننده های پوست گلاب است. پزشک و دانشمند معروف ایران <<ابوعلی سینا>> دستگاه و لوازم تقطیر را اختراع کرد. وی اولین آزمایش خود را با گلبرگهای گل سرخ انجام داد و از آن گلاب گرفت.

وقتی نجیب زادگان اروپایی پس از جنگ های صلیبی از فلسطین باز می‌گشتند با خود گلاب همراه داشتند و از آن به عنوان آب شستشو، پس از خوردن غذا استفاده می کردند. آداب ریختن گلاب به دست میهمانان آن هنگامی که وارد خانه می شوند هنوز هم در بخشهایی از خاورمیانه به عنوان نشان خوش آمد گویی انجام می شود.

  لوسیون گلاب و نارون کوهی 

شاید این تونیک در بین همه تونیکها مشهورترین است. البته باید هم مشهور باشد چرا که ترکیبی از گلاب خوش رایحه و نارون کوهی نیرو بخش است. در جنوب آمریکا نارون کوهی به عنوان درمانگری بسیار محبوب شناخته میشود که از آن به عنوان یک ماده ضدعفونی برای کاهش تورم و درد و همچنین سفت کننده پوست استفاده می شود. در اروپا نیز نارون کوهی کاربردهای متنوعی دارد.

برای ساخت لوسیون گلاب و نارون کوهی میتوانید سه چهارم فنجان گلاب را با یک چهارم فنجان نارون کوهی مخلوط نمایید. اگر دارای پوست چرب هستید میبایست نسبت ترکیبات گلاب و نارون کو کوهی را برابر بگیرید.


تونیک پوست سی گل همیشه بهار( گل جعفری) 

گل همیشه بهار به خاطر خصوصیات التیام‌بخش آن معروف است. برای ساختن این تونیک می توانید از گلهای خشک شده یا تازه آن استفاده کنید. برای اینکه در طول سال این تونیک  را داشته باشید گل ها را زمانی که به حداکثر رشد خود رسیده‌اند بچینید و آنها را در مکانی که هوا به آن وارد نشود قرار دهید یا آنکه در مکانی خشک و تاریک نگهداری نموده یا وکیوم کنید. یک دسته بزرگ از این گل ها را خشک کنید و آنها را در ظروف دهان گشاد شیشه‌ای نگه دارید.

عرق گل همیشه بهار را می توانید به تنهایی مصرف کنید یا آن که با دو قاشق سوپخوری نارون کوهی مخلوط نمایید و به عنوان  یک تونیک پوستی استفاده کنید. این تونیک  ساده به خصوص برای پوست های چرب و لکه  لکه ای مفید است. عرق گل همیشه بهار در کرم های قدیمی صورت استفاده بسیاری داشته است. شما میتوانید در دستورالعمل دلخواه خود به جای آب مقداری عرق گل همیشه بهار جایگزین کنید.


تونیک های سرکه

از سرکه یک تونیک  پوستی مطلوب می‌سازند. پوست دارای یک پوشش اسیدی است و سرکه نیز اسیدی می باشد و پوست را به حالت اول باز می گرداند. یک قسمت سرکه سیب رقیق را با ۸ قسمت آب مصرف کنید و یک بطری بزرگ از آن را در حمام بگذارید و در آخرین مرحله شستشو در حمام آن را بکار برده و خود را با آن بشویید. این ماده خارش پوست را برطرف ساخته و حالت جمع شدگی (خشکی) ، پوست که گاهی اوقات پس از خروج از حمام به وجود می‌آید را مرتفع می‌کند. خیلی ساده با اضافه کردن گیاهان علفیف گل ها یا چربی های معطر مثل بهار نارنج یا عصاره گل سرخ، به سرکه رقیق شده می‌توان سرکه معطر ساخت.

سرکه گیاهان علفی و گل ها را در یک بطری مخلوط کنید و خوب تکان دهید. حداقل یک هفته به حالت خود گذاشته و هر روز بطری را تکان دهید، سپس آن را صاف کنید. اگر رایحه قویتری می‌خواهید مراحل فوق را دوباره به طور کامل تکرار نمایید. با استفاده از عرق گل پرتقال یا گلاب به نسبت (هشت‌ قسمت آب به یک قسمت سرکه) آن را رقیق کنید.


تونیک خیار

خیار به خاطر خاصیت تسکین و آرام بخشی آن معروف است. با مصرف هر تونیکی که حاوی خیار باشد به انسان همیشه احساس خنکی و البته تازگی پوست دست می دهد. تنها مشکل آن فساد  سریعش می باشد و به همین علت آن ها را در یخچال نگهداری کنید و نیز تا حد امکان سریعتر مصرف نمایید.

راه های مختلفی برای تهیه لوسیون پوستی خیار وجود دارد: ساده ترین راه این است که خیلی ساده نیمی از یک خیار را به قطعات بزرگ خرد کنید و آن را داخل یک صافی بریزید و آن را صاف کنید ، سپس یک لوسیون خیار تازه ، خنک و دلپذیر در اختیار دارید.

دستورالعمل دیگر که طولانی تر است : نیمی از یک خیار پوست نکنده را بشویید، سپس رنده کرده و آن را داخل یک ماهی تابه بگذارید تا به  حالت جوش برسد و بگذارید ۵ دقیقه آرام بجوشد. بعد آن را خنک کنید و صاف نموده، سپس یک قاشق سوپخوری نارون کوهی را به ازای هر دو قاشق سوپخوری از عصاره پخت خیار به آن اضافه کنید. تونیک حاصل نسبت به تونیک به دست آمده قبلی دیرتر فاسد می‌شود ولی هنوز هم عقل حکم می‌کند آن را در یخچال نگهداری نمایید.

تونیک تحریکی خیار و نعنا

احتمالا این تونیک یک ترکیب روح انگیز برای مواد آرایشی تابستانی باشد. خنک کننده ، تازه و سوزاننده است و رنگ سبزی دارد که حتی به خاطر رنگش، سرزنده به نظر می رسد. خیار را رنده کرده و نعنا را خرد کنید، سپس آنها را با هم مخلوط کرده و داخل یک پارچه تمیز ریخته سپس عصاره آن را بگیرید. پس از صاف کردن در صورت تمایل یک قطره  بزرگ سبز رنگ

و چیزی در حد یک قاشق غذاخوری نارون کوهی به آن اضافه کنید تا خاصیت خنک کنندگی آن را بیشتر کرده و بر تداوم آن بیافزایید. با این کار یک تونیک پوستی تازه و زیبا در اختیار دارید، درست به همان خوبی تونیک هایی که از بازار میخرید حتی بهتر از آنها! تفاله باقیمانده را دور نریزید و از آن در ساخت یک ماسک استفاده کنید.


تونیک پوست درخت سیب

در کشمیر از پوست درخت سیب تونیک پوستی می‌سازند. ۴ قاشق سوپخوری از پوست درخت سیب را در دو فنجان آب جوش دم کنید و به مقدار کافی به آن نعنا اضافه کنید تا رایحه ای دلپذیر به خود بگیرد. حدود یک قاشق غذاخوری از آن را برای صورت و گردن استفاده کنید تا چین و چروک های صورت برطرف شود.


تونیک های جمع کننده پوست

۱- نسخه جالبی که می تواند مفید واقع شود این است که خیار پوست گرفته شده را در مخلوط کن گذاشته و این مخلوط را درون قوری ریخته و کمی آب جوش روی آن اضافه کنید. بگذارید به مدت ۵ دقیقه بجوشد بعد از اینکه سرد شد از صافی عبور دهید. سپس یک قاشق غذا خوری الکل به ازای هر دو قاشق غذاخوری از آب خیار پخته شده اضافه نمایید. حتما این تونیک را در یخچال نگهداری کنید.

۲- یکی دیگر از بهترین تونیک ها این است که سه چهارم فنجان از گلاب و یک چهارم فنجان الکل طبیعی را با هم مخلوط کنید. هر شب از این تونیک می توانید با پنبه به راحتی استفاده کنید. این کار باعث می شود که پوست از حالت شل و پفی  بودن بیرون بیاید و به صورت سفت و محکم در آید. در صورتی که پوست شما خیلی خیلی چرب است می توانید مقدار گلاب و الکل را بیشتر نمایید.

۳- آب هندوانه پاک کننده عمیق پوست می باشد و غیر از عمل پاک کنندگی پوست را نیز محکم و سفت می نماید. این دستور مخصوصا برای پوست های خشک و نیز برای از بین بردن چروک مفید میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید