خواص آلو بخارا

نامهای دیگر : صمغ فارسی (صمغ آن) – اجاص – آلوزرد – جاصا ۔ آلو برقانی – یرقون – پرونو – پروفوس – اماسکینا – قضنالا – عین البقر آلوی ترش


خواص آلو بخارا

آلو بخارا درواقع نوعی آلو خشک شده است که به آن آلو خشک نیز میگویند. طبع آن سرد و تر است. آلو بخارا مقادیر زیادی مواد معدنی شامل آهن، منیزیم و پتاسیم دارد و همچنین حاوی ویتامین های C و E میباشد. علاوه بر این ها آلو بخارا شامل مقادیر مناسبی فیبر و آنتی اکسیدان نیز مباشد. آلوبخارا سیستم گوارش را تنظیم میکند و در درمان یبوست نیز مفید است. ویتامین C موجود در آلو بخارا خطر عفونت و التهاب را کاهش میدهد و با رادیکال های آزاد درون بدن مبارزه میکند. آنتی اکسیدان های موجود نیز از اکسید شدن کلسترول درون بدن جلوگیری میکنند به همین دلیل خطرات قلبی کاهش پیدا میکند.

ویتامین C برای کاهش خطر بیماری های قلبی در بیماران دیابتی بسیار مفید است. رنگدانه آنتوسیانین که در گوشت این میوه وجود دارد رادیکال های آزاد را خنثی میکند و به همین طریق از پیدایش غدد سرطانی جلوگیری به عمل می آورد. آلو بخارا پتاسیم زیادی دارد که این پتاسیم از لخته شدن پلاکت های خون جلوگیری کرده و برای پیشگیری از بیماری های مرتبط با عروق قلبی مثل تصلب شراین، فشار خون بالا و سکته مفید است. این میوه به کاهش وزن نیز کمک میکند. فیبرها و آنتی اکسیدان های موجود در آن به تقویت سیستم هاضمه کمک میکنند.

فیتونوترینت هایی که در آلو وجود دارند انتشار قند در بدن را کنترل می نمایند و ترشح هورمون انسولین که برای بیماران دیابتی اهمیت بالایی دارد را تنظیم میکنند. آلو بخارا به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک میکند. منیزیم موجود در آلو بخارا به کنترل سیگنال های عصبی عضلات کمک کرده و از گرفتگی آن ها جلوگیری مینماید. این میوه برای پوست و مو نیز مفید است و کمک میکند پوستی شاداب تر و جوان تر داشته باشید و با تقویت موها از ریزش آن ها جلوگیری میکند.


مقالات بیشتر از پوست

مطالبی خواندنی از تقویت مو


خلاصه خواص آلو بخارا

(طبع آن سرد و تر است) – سرشار از ویتامینها – منبع فیبر گیاهی – دارای آسپرین – میوه توان آفرین دارای پتاسیم فراوان – دارای سوربیتول – صفرابر استفراغ صفراوی -تب – عطش – خاش بدن – ورم لوزه و آب بینی (غرغره با جوشانده برگ – غرغره با جوشانده برگ و ریشه) – چسبندگی پلاکتهای خون – تقویت ریشه دندان – کهیر (ضماد با سرکه)

مضرات آلو بخارا

معده های ضعیف – ورم استخوان(زیاده روی)


مقالاتی از گیاهان دارویی

 

آلو بخارا