بهار نارنج 

 

بهارنارنج

نامهای دیگر: (شکوفه نارنج) – قداح

بهارنارنج درواقع شکوفه های گیاه نارنج هستند که در فصل بهار تشکیل میشوند. نارنج گیاهی با طبع گرم و خشک است. برگ ها، شکوفه ها و میوه های گیاه نارنج همگی قابل استفاده میشوند و خواص درمانی مختلفی دارند.

دمنوش بهار نارنج

دمنوش بهار نارنج به آرام بخشی مشهور است و برای درمان اضطراب و افسردگی از آن استفاده میگردد. این دمنوش برای درمان اختلالات سیستم گوارش و سیستم هاضمه نیز مناسب است. دمنوش و عرق بهارنارنج هر دو برای درمان اختلالات بی خوابی مفید هستند. مواد معدنی و عناصر موجود در بهار نارنج شامل سیدم، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، بور، منگنز، روی و مس میباشد و همچنین ویتامین های B، C و D در این گیاه وجود دارند.

علاوه بر موارد ذکر شده بهار نارنج منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، فلاونوئیدها و فورانوکومارین ها نیز هست. از خواص گیاه بهار نارنج کمک به درمان سردرد های میگرنی و عصبی نیز میباشد. بعلاوه بهار نارنج در کاهش دردهای ریه، دردهای معده و گرفتگی های عصبی و عضلانی نیز کاربرد دارد.

در این گیاه ماده ای به نام آلکالوئید سینافین وجود دارد که هم اشتها را کاهش میدهد و هم سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه میتواند به کاهش وزن و لاغری کمک کند. نارنج تاثیر خوبی بر زیبایی و طراوت پوست نیز دارد و میتواند تیرگی دور چشم را نیز کاهش دهد. بهار نارنج هم به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های مختلف با خنثی کردن رادیکال های آزاد، علاوه بر تقویت سیستم ایمنی از سرطان هم پیشگیری میکند.

مصرف چای یا دمنوش بهار نارنج در دوران قاعدگی بانوان هورمون های بدن را تنظیم میکند و باعث میشود ناراحتی های روحی و عصبی ناشی از اختلالات هورمونی در این دوران کمتر شود. همچنین چای یا دمنوش بهار نارنج به کاهش دردهای قاعدگی نیز کمک میکنند. پیشنهاد میشود قبل از غذا خوردن یک استکان عرق یا دمنوش یا چای بهارنارنج مصرف شود تا از ناراحتی های معده جلوگیری شود.


 

برخی خواص و مضرات بهارنارنج

خواص بهار نارنج

 تشنج – هیستری – مسکن – مقوی – عرق آور – بیخوابی – اعصاب – صرع- فراموشی – انگل – تپش قلب – سکته (عرق) – یبوست – قولنج (کولیت) – اشتها -سکسکه (عرق) – مسمومیت – ضد سم عقرب – معده (با نبات و گل پر سائیده) – صفرا (عرق).

کابوس – زایمان راحت – رفع مستی – مغز (استنشاق) – سرماخوردگی (استنشاق)- نیروی جنسی – ناتوانی جنسی – طحال و ورم طحال (۷ روز روی ۵۶ گرم با شکر و ۷۰ گرم مرجان*) – سنگ مثانه (با آب کرفس) – اسهال (ناشتا) – نازائی (با شیره مادیان *)


مضرات بهار نارنج

بیخوابی (استنشاق) – کبد (زیاده روی)


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

بهار نارنج