به لیمو

به لیمو

نامهای دیگر : لویسه – لویزه

احتمالا وقتی نام به لیمو به گوشتان میرسد چای به لیمو در ذهنتان تجلی میشود. به لیمو یکی از گیاهان دارویی است که بوی بسیار خوشایندی دارد. این گیاه درختچه ای است که تا ۲ متر و گاهی بیشتر نیز رشد میکند و برگ های باریک و نسبتا بلندی دارد که تا ۱۰ سانتی متر طول دارند. در انتهای هر شاخه نیز گل های ریز سفید رنگی دارد که در مرکز آنها رنگ ارغوانی نیز به چشم میخورد. پرکاربرد ترین قسمت این گیاه برگ های آن میباشد.

از آن جایی که برگ های این گیاه عطر مشابه لیمو دارد به آن به لیمو گفته میشود. به لیمو حاوی آنتی اکسیدان و فلاونوئید هایی است که چربی سوزی بدن را افزایش میدهند، از طرفی به لیمو اشتها را نیز کم میکند در نتیجه با کاهش اشتها و افزایش چربی سوزی به کاهش وزن کمک میکند. آنتی اکسیدان های موجود در به لیمو همچنین باعث خنثی سازی رادیکال های آزاد و کاهش آسیب های سلولی میشود و همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک مینماید.

از به لیمو به عنوان تب بر نیز استفاده میشود. به لیمو شدت تعرق بدن را افزایش داده و باعث خنک شدن بدن و در نتیجه کاهش تب میشود. به لیمو به تقویت دستگاه گوارش هم کمک کرده و درد معده را کاهش میدهد، سوء هاضمه را درمان میکند و نفخ شکم را نیز کاهش میدهد. چای به لیمو که از برگ های خشک شده گیاه به لیمو تهیه میشود آرامش بخش است و برای درمان استرس از آن استفاده میگردد. همچنین چای به لیمو برای درمان اسهال، گرفتگی معده یا روده و حالت تهوع نیز کاربرد دارد. این گیاه خاصیت ضد التهابی نیز دارد در نتیجه برای درمان بیماری ام اس از آن استفاده میشود. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که در به لیمو اتانول ( یک نوع الکل که خاصیت ضد باکتریایی دارد ) نیز وجود داشته که در نتیجه برای درمان عفونت های پوستی موثر است.


خواص به لیمو

(طبع آن سرد و تر است) – معطر کردن نوشیدنی – تب – نفخ – آرامش بخش – تنشنج – اعصاب – معده – تپش قلب – میگرن – سرگیجه – صدای گوش – خستگی – التیام زخم (ضماد برگ) – گاز روده .


مقالاتی از گیاهان دارویی


به لیمو