بیدمشک

 

بیدمشک

نامهای دیگر: بهرامج – خلاف بلخی – صنوبران – شاه بید – بهرامه – مشک بید – صفصاف – گربگو – گربه بید

بیدمشک گیاهی با طبع سرد و تر است. عرق بیدمشک در فرهنگ ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. بیدمشک برای قلب مفید است و تقویت کننده دستگاه گوارش نیز میباشد. از فواید عرق بیدمشک میتوان به تقویت دستگاه عصبی، آرامش بخشی، رفع خستگی، کاهش درد و تقویت سیستم قلبی بدن اشاره کرد.

برگ گیاه بیدمشک را جوشانده و با عسل ترکیب میکنند و از این ترکیب برای آرامش اعصاب استفاده مینمایند. گل گیاه بیدمشک را نیز میتوان جوشاند و از آن برای درمان افسرگی و بیماری های عصبی، کاهش دردهای عضلانی و درمان بیماری رماتیسم نیز استفاده کرد. عرق بیدمشک خواص بیشتری از آنچه گفته شد دارد. عرق بیدمشک باعث کاهش قند خون میشود، تب بر است، از گرفتگی عروق قلبی و فشار خون جلوگیری میکند، اشتها را افزایش میدهد و دستگاه گوارش را نیز تقویت میکند. عرق بیدمشک افسردگی دوران بارداری را کاهش میدهد ولی مصرف آن باید کنترل شده باشد زیرا مصرف زیاد عرق بیدمشک میتواند برای جنین خطرناک باشد.

ترکیب عرق بیدمشک با گلاب و زعفران برای تقویت سیستم قلبی و عصبی بسیار مفید میباشد. جوشانده برگ و گل گیاه بیدمشک با عسل ترکیب میشود و بعد از هر وعده غذایی مصرف میشود که برای دفع سنگ صفرا کاربرد دارد. دمنوش بیدمشک با ضدعفونی کردن دستگاه گوارش باعث کم شدن جوش های بدن میگردد. بید مشک علاوه بر خواص درمانی ذکر شده برای معطر کردن یا طعم دادن به نوشیدنی ها و غذاها نیز استفاده میشود. طبیعت سرد و تر بیدمشک برای درمان سردرد های ناشی از گرمی زیاد نیز کاربرد دارد.


خواص بیدمشک

سوءهاضمه (عرق) – تب – خوشبو – ملین – قلب – معده – روده – نیروی جنسی (آب آن)- نقرس و مفاصل – بیخوابی – اشتها – سنگ کیسه صفرا – ورم کیسه صفرا (عرق) – تنظیم قاعدگی – انگل معده – سردرد – ضد سودا – صرع – کابوس (دم کرده گلبرگ) – مغز – جلوگیری از قاعدگی بی موقع (عرق با عسل) – تپش قلب (با پالوده سیب) – تشنج و لرزش


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

بیدمشک