تخم شربتی

تخم شربتی (تخم ریحان کوهی)

نامهای دیگر : تخم بادروج – تخم جوک

تخم شربتی: وقتی ریحان که بیشتر اوقات به عنوان سبزی مصرف میشود رشدش کامل شود تخم هایی تولید میکند که به عنوان تخم شربتی شناخته میشوند. همانطور که از نام این تخم ها پیداست از آنها برای تهیه شربت استفاده میشود. این تخم ها وقتی در شربت ریخته میشوند آب را به خود جذب کرده و به همین دلیل به ویژه در ماه رمضان برای رفع تشنگی از این تخم ها استفاده میشود. یکی از رایج ترین استفاده ها از تخم شربتی در طب سنتی ایرانی برای درمان سرماخوردگی است. تخم شربتی به دلیل داشتن فلاونوئید ها و آنتی اکسیدان های مختلف باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی کاربرد دارد.

تخم شربتی وقتی در آب ریخته میشود آب را جذب میکند و یک هاله ژله ای از جنس فیبر دور آن تشکیل میگردد که این فیبرها به پاک سازی روده و در نتیجه درمان یبوست و اسهال کمک میکنند. تخم شربتی با جذب آب حجمش افزوده شده و در معده حجم بیشتری را اشغال میکند که این امر باعث میشود فرد احساس سیری نماید. همچنین با داشتن مقادیر مناسبی از پروتئین، ویتامین و اسید های چرب امگا۳ سوخت و ساز بدن را افزایش داده و باعث کنترل وزن و لاغری میشود.

مصرف منظم تخم شربتی فشار خون را کاهش میدهد. تخم شربتی خواص زیادی برای پوست نیز دارد، تخم شربتی وقتی به صورت موضعی روی پوست استفاده شود مانند یک ضد آفتاب عمل کرده و از آسیب اشعه های خورشید به پوست جلوگیری میکند. آنتی اکسیدان های موجود در تخم شربتی با خنثی سازی رادیکال های آزاد به جوان مانی پوست و رفع چین و چروک آن کمک میکنند. همچنین میتوان از ترکیب تخم شربتی با لیموترش و آب ماسکی تهیه کرد که به روشن تر شدن پوست کمک کند. حتی میتوان از تخم شربتی روغن استخراج کرد که این روغن برای درمان عفونت های بدن مفید میباشد.


 

برای محافظت از پوست و رفع چین و چروک این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

خواص تخم شربتی

(طبع آن گرم و خشک است) – ملین – نفخ و عرق آور – شادی اور قلب – فم معده نیروی جنسی – ورم – عطسه آور (استنشاق کوبیده ) – غش – تنگی نفس – کبد – انسداد طحال سخت ادراری – مدر – مثانه – سنگ اور – خون دماغ (با سرکه و کافور به بینی کشیدن) – لکنت زبان – ضد سودا – شیرافزا – ورم پروستات – دندان درد(دود دادن) – مسمومیت.


مضرات تخم شربتی

شب کوری (زیاده روی) – سرگیجه – انگل معده


مقالاتی از گیاهان دارویی

تخم شربتی