ترخون

ترخون (از تیره مرکبان)

نامهای دیگر : طرخون – ترخوان – حوران – حومران – طرخوتی – الحوذان حوران رومی – ترخانی

از خواص ترخون بیشتر بدانید و با این گیاه آشنا شوید:

ترخون نوعی گیاه معطر است که وقتی به رشد کامل میرسد حدودا ۱۲۰ سانتی متر ارتفاع خواهد داشت. طبع این گیاه گرم و خشک می باشد. هم برگ ها و هم شاخه های این گیاه چه به صورت تازه و چه به صورت خشک شده استفاده میشوند. ترخون به ویژه نوع ترکیه ای آن شامل مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که میتواند رادیکال های آزاد درون بدن را خنثی کند و از آسیب رسیدن به سلول ها جلوگیری کند.

در یونان قدیم برای کاهش درد دندان ترخون میجویدند. ترخون به دلیل داشتن سطح بالایی از اوژنول میتواند لثه ها را بی حس کند و درد دندان را کاهش دهد. ترخون ماده اشتها آوری است که برای افزایش اشتها میتواند استفاده شود. از دیگر ویژگی های این گیاه کمک به تولید صفرا توسط کبد میباشد. به همین دلیل این گیاه در تقویت سیستم هاضمه نیز موثر است. حتی برای از بین بردن کرم های روده نیز از این گیاه استفاده میگردد. ترخون آرامش بخش خوبیست و برای کاهش استرس یا خواب راحت به کار برده میشود. ترخون حاوی مواد شیمیایی است که از چسبیدن پلاکت های خون به هم جلوگیری میکنند درنتیجه از بسته شدن رگ ها و بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می نماید. همچنین به دلیل داشتن مقادیر زیادی از پتاسیم، ویتامین A و بتا کاروتن ترخون برای سلامت کلی چشم نیز مناسب است.

جدیدا در آزمایشی مشاهده شده است که ترخون باعث افزایش رشد عضلات شده و اثری که ترخون دارد همانند خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات است. با توجه به نتایج این آزمایش میتوان برای رشد عضلات از ترخون استفاده کرد و در نتیجه با مصرف کمتر کربوهیدرات افزایش وزن را نیز کنترل نمود. ترخون برای بانوان نیز مکمل خوبی است از این جهت که برای کاهش دردهای قاعدگی مفید واقع میشود. همچنین به سلامت دستگاه تناسلی زنان نیز کمک میکند اما باید توجه داشت که خانمها در هنگام بیماری زنان یا بارداری باید از خوردن زیاد ترخون خودداری نمایند.


خواص ترخون

(طبع آن گرم و خشک است) – دارای ویتامین C – مخدر و ضد ضعف بدن – دافع اخلاط مضر – اشتها – ضعف اعصاب – سکسکه – نقرس – رماتیسم – شاش بند – آرتروز – یبوست – تخمیر روده – ضد رطوبت – زخم و جوش دهان- خوشبوکننده دهان – نفخ و سوءهاضمه – ترشی معده – دل درد (جوشانده) – معده (عصاره آنرا در قند بچکانید)- ضد باکتری – ضد عفونی و بیماریهای عفونی – کمر درد(ریشه سائیده با زرده تخم مرغ ضماد کنید ۳ روز) – درد قاعدگی – تنظیم قاعدگی (آب خام – دمکرده) – خونریزی لثه – اسکوربوت – چاقی – پیشگیری از سرطان -ضد تشنج


مقالاتی از گیاهان دارویی


ترخون