تفاوت الکترولیز و لیزر

بر خلاف تصور عامه مردم، الکترولیز با لیزر بسیار تفاوت دارد. تنها در یک چیز باهم مشترک هستند که آن هم از بین بردن موهای زائد بدن میباشد. الکترولیز تاثیر بیشتری دارد نسبت به درمان با لیزر و به همین علت از محبوبیت بیشتری برخوردار است. بیش از یک سده است که این روش درمانی روی کار می باشد.

چگونگی کار الکترولیز

الکترولیز یک سری پالس های الکتریکی به فولیک های مو ارسال میکند که این کار باعث جلوگیری از رشد مجدد مو و از بین بردن دائم آن میشود. در دانشکده ها و مراکز علمی آمریکا این روش را تنها روش از بین بردن دائمی مو میدانند.

 جهت اطلاعات کاملتر و درک بهتر مطلب از دو مقاله زیر استفاده نمایید: 

رفع دائمی موهای زائد /الکترولیز و لیزر پوست


عوارض الکترولیز

طبیعی است که هر کاری یک سری عوارض جانبی دارد. در الکترولیز هم اگه نکات پزشکی در حین کار به خوبی رعایت نشود امکان آسیب دیدن پوست شما میشود،به این  گونه که اگر کمی مکان سوزن جا به جا شود باعث آسیب دیدن پوست میشود،زیرا این کار با جریان الکتریکی انجام میشود پس بدیهیست که جریان به شما آسیب برساند. اما بدانید که این روش تنها روش تایید شده توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) میباشد که گفته شده درمان و از بین رفتن قطعی را به همراه دارد. البته شما اگر پوستی حساس داشته باشید در ابتدای درمان احتمال تورم و التهاب و قرمزی پوست شما وجود دارد.

الکترولیز به سه دسته کلی تقسیم میشود :

  • الکترولیز گالوانیک

در این روش جریان الکتریکی مربوطه به طور مستقیم به ریشه مو اعمال میشود. متخصصین مو اینکار را به وسیله قرار دادن سوزن های بسیار نازک در ریشه مو انجام میدهند. سپس پالس ها از این طریق به ریشه ی مو ارسال و باعث آسیب دیدن ریشه مو میشود. اینکار باعث تجزیه فولیک های در حال رشد که در ریشه قرار دارند شده و به وسیله ایجاد واکنش در آب و نمک هایی که ریشه مو در آن قرار دارند صورت میگیرد. این درمان در نواحی شکم ،ران ،بیکینی و قفسه سینه کاربرد فراوان دارد و البته تاثیر بیشتر.

در این روش طول درمان زمان زیادی میبرد و علت آن در این است که می بایست به طور تک تک روی ریشه ها تاثیر گذاری شود. تنها ۸۰ درصد موهای زائد به طور قطعی از بین میرود. اما با این وجود یکی از کارآمد ترین روش های از بین بردن موهای زائد در جهان محسوب میشود.

  • ترمولیز یا دیاترمی یا الکترولیز موج کوتاه

در روش ترمولیز ما درمان را با استفاده از گرما انجام میدهیم . به این روش گرما درمانی نیز میگویند زیرا این کار با استفاده از اشعه و فرکانس های بالا صورت میگیرد. جریانی که به ریشه مو با استفاده از سوزن ها داده میشود، متناوب است و باعث ایجاد گرما در مواد اطراف ریشه مو شده که این حرارت سبب  جلوگیری از رشد مو میگردد. در واقع ما این روش درمانی را برای مو های کم عمق استفاده میکنیم. معمولا این روش درصد پاسخگویی کمی دارد. به طوری که تنها ۱۵ درصد از مو های زائد سطح پوست از بین میرود.

ترمولایز

 

  • الکترولیز ترکیبی

این روش همان طور که از نامش پیداست شامل دو روش بالا یعنی گالوانیک و ترمولیز میباشد. در ابتدا کار گالوانیک انجام میشود یعنی واکنش  آب و نمک ، سپس با امواج کوتاه ایجاد شده موهای زائد از بین میروند و ریشه مو سوزانده میشود.

در نظر داشته باشید همانطور که گفته شد  این روش طول درمان بالایی دارد و باید به طور مکرر انجام آن صورت بگیرد. دلیل این طول درمان بالا نیز بدین شکل میباشد که موی هر شخص چرخه رویش متفاوتی دارد، پس هر کدام در زمان های مختلفی دیده میشوند و علت تکرار درمان نیز همین است.


نکاتی در رابطه با الکترولیز که لازم است به آنها توجه کرد

مراقبت های بعد از درمان

جدی گرفتن توصیه های پزشک معالج

استفاده از کرم ضد عفونی کننده برای پوست پس از درمان

قرار نگرفتن در معرض نور خورشید مگر با زدن ضد آفتاب به سطح پوست

تفاوت الکترولیز و لیزر موهای زاید