خارشتر

این گیاه از ترنجبین بدست می آید و نامهای دیگر آن عبارتند از : شترخار – اشترغاز – خارترانگبین – علف ترنجبین – کس – شوک الجمل – خاراشتری – جوانا – محروب – شوکه المبارک – زنی العجم (ریشه) – زنجبیل الفارس (ریشه).

 

خواص خارشتر

 

خواص خارشتر

 

خارشتر (Alhagi pseudalhagi) به دلیل داشتن خواص مفید برای سلامتی، اهمیت زیادی در داروی آیورودا دارد. این یک گیاه خار بلند و دارای سیستم ریشه ای گسترده است. خارشتر چند ساله تا حد زیادی در آسیای میانه یافت می شود. اعتقاد بر این است که این گیاه هنگام مصرف قدرت بدنی زیادی به شما می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فواید خار شتر مطلب زیر را دنبال کنید.

خواص خارق العاده خارشتر برای سلامتی

  1. خارشتر برای سلامت جنسی

ثابت شده است که مصرف منظم این گیاه باعث افزایش میل جنسی در مردان می شود. هم کیفیت و هم میزان اسپرم را افزایش می دهد و از انزال زودرس در مردان جلوگیری می کند. همچنین در درمان زود انزالی و نیز اختلالات ادراری بسیار موثر است.

  1. خارشتر برای اختلالات تنفسی

خارشتر یک گیاه عالی برای درمان عوارض تنفسی مانند ماهی، سرفه، آسم و برونشیت است. به دفع بلغم اضافی کمک کرده و مجاری تنفسی را پاکسازی می کند. همچنین ایمنی بدن را برای مبارزه با عفونت های مختلف افزایش می دهد.

  1. خارشتر برای افزایش وزن سالم

خارشتر باعث افزایش وزن سالم در بدن شود. این ماده نه تنها از کلسترول بد خلاص می شود و باعث افزایش وزن سالم می شود، بلکه قدرت بدنی بدن را نیز افزایش می دهد.

  1. خارشتر برای آرتروز

خواص ضد التهابی خارشتر در درمان آرتروز مفید است. ماساژ دادن مناطق آسیب دیده با عصاره های ریشه به تسکین درد در مفاصل، پاها و بازوها کمک می کند.

  1. خارشتر برای هضم غذا

این گیاه موثر برای پشتیبانی از سیستم هضم سالم است. ترکیبات شیمیایی موجود در آن باعث هضم و تسکین مشکلات گوارشی مانند سوءهاضمه و سوزش معده می شود. همچنین مشکل یبوست را برطرف می کند.


 

فهرستی از خواص خارشتر

 

طبع آن گرم و بسیار خشک است – مدر – اشتها -تب – ورم پروستات (عرق) – سنگ کلیه و ناراحتیهای مجاری ادرار – عرق آور – التیام زخم – بیماری آمیزشی – مسمومیت (ترشی آن) – یرقان – تقویت عمومی – ورم (ضماد با سرکه) – تنقیه معده (سرکه آن) – بواسیر(عرق) – سرطان – میگرن – تپش قلب – خلط آور – باز کننده عروق خونی (جوشانده گیاه) – سنگینی گوش (دود دادن) – لاغری (ناشتا) ۔ سر – نیروی جنسی – ضد سودا – سنگ کیسه صفرا – بواسیر – کهیر (یک ساعت قبل از غذا) – ترشحات زنانگی – استسقاء – سرطان – سنگ کلیه – تب – سرخک – مخملک – اشتها*


مضرات خارشتر

استفراغ (زیاده روی) – سردرد (در بعضی مزاجها).


مضرات عرق خارشتر

ایجاد عوارض برای بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله… و همچنین خود خارشتر برای اشخاص گرم مزاج هم مضر می باشد.

 این احتمال وجود دارد که مصرف عرق خارشتر در دوران بارداری و یا شیردهی امکان ابتلای فرد را به عفونت مثانه و کلیه افزایش دهد.


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

خارشتر