تمرهندی

 نامهای دیگر : آنیلی – جسارا جمر- حومرا – صبارا – خرمای گجرات – خبچه – حومر – تامارن – امله – انبله – سنیبا- صبارا – حمز- چیت چک – تمرکچارت(نوع هسته ریز و قرمز) – تمر هیرونی (نوع هسته ریز و قرمز) ایملی – آملی – امبلی

 

خواص تمرهندی

۱۳ مزیت نوشیدن آب تمر هندی

از مزایای آب تمر هندی می توان به آنتی اکسیدان های زیاد، جلوگیری از تصلب شرایین، غنی از منیزیم، کاهش وزن، مفید برای عملکرد عصب، حفظ فشار خون، دفع فلوراید، مفید برای چشم، تصفیه خون، ضد دیابت و مفید برای پوست اشاره کرد.

 

مزایای تمر هندی

 1. سرشار از آنتی اکسیدان است

تمر هندی ها نیروگاه های آنتی اکسیدانی هستند. این ترکیبات محافظ سلامتی ضد سرطان، ضد دیابت و قلب دوست هستند. پلی فنول ها مانند آپی ژنین، کاتچین، پروسیانیدین B2 و اپی کاتچین در خنثی سازی رادیکال های آزاد موثر هستند.

 1. از تصلب شرایین جلوگیری می کند

آنتی اکسیدان ها، فیبر و پتاسیم موجود در آب تمر هندی از چند طریق به قلب شما کمک می کند. در یک مطالعه in vivo، همسترهای هایپرکلسترولمی تغذیه شده با تفاله میوه تمر هندی کاهش کلسترول کل، کلسترول LDL و تری گلیسیرید را نشان دادند. این طبیعت ضد کلسترول در از بین بردن پلاک های چربی ساخته شده در عروق و منجر به تصلب شرایین قابل توجه است. ضمن اینکه خاصیت ضد التهاب آن از التهاب در دیواره قلب و عروق جلوگیری می کند. به علاوه، چربی آن صفر است و از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

 1. تمر هندی سرشار از منیزیم است

تمر هندی مقدار زیادی منیزیم دارد. این بدان معنا است که استفاده از آن می تواند نیاز روزانه به منیزیم را تامین کند. این ماده معدنی نقشی اساسی در تشکیل استخوان، تنظیم ریتم قلب، انقباضات عضلانی و کنترل قند خون دارد. علاوه بر این، برای افراد مبتلا به بی خوابی یا اختلالات خواب مفید است.

 1. باعث کاهش وزن می شود

اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) موجود در تمر هندی باعث از دست دادن وزن اضافی می شود. نتایج نشان می دهد که HAC با مهار تریپسین (آنزیم پروتئولیتیک) باعث کاهش مصرف غذا می شود. مطالعه دیگری می گوید که تمر هندی سطح سروتونین را در بدن افزایش می دهد که به مدیریت وزن کمک می کند. سروتونین اشتها را کنترل می کند و به بدن در جهت سوزاندن یا ذخیره چربی کمک می کند.

 1. برای عملکرد عصب خوب است

تیامین و سایر ویتامین های B کمپلکس موجود در تمر هندی کلیدهای بهبود عملکرد عصب و حفظ رفلاکس های قوی هستند. مطالعات انجام شده توسط دانشگاه موناش نشان داد که زایلوگلوکان موجود در تمر هندی می تواند به رشد مغز و سلولهای نخاعی آسیب دیده کمک کند. علاوه بر این، رشد عضلات را نیز بهبود می بخشد. بنابراین، هر روز مقداری تمر هندی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا فعال و متمرکز بمانید.

 1. فشار خون را تنظیم می کند

تمر هندی پر از پتاسیم است. پتاسیم به عنوان یک گشاد کننده بزرگ عروق، به رگ های خونی کمک می کند که باز شوند و فشار خون مناسب را حفظ کنند.

 1. باعث دفع فلوراید می شود

محققان دریافتند که مصرف تمر هندی منجر به افزایش دفع فلوراید در ادرار می شود. این نتیجه قابل توجه است؛ زیرا سطح بالای فلوراید به عملکرد کم تیروئید، ضریب هوشی پایین، ناباروری، بی نظمی دندان، سرطان و بیماری ضعیف کننده استخوان تبدیل می شود.

 1. دارای خواص ضد التهابی است

تمر هندی عامل ضد التهابی خوبی است. تفاله تمر هندی حاوی لوپئول، پلی فنول ضد سرطان و ضد التهاب است که به تسکین نقرس و شرایط روماتیسمی کمک می کند. آب تمر هندی همچنین می تواند در درمان بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو و بیماری های کرون استفاده شود.

 1. خون را تصفیه می کند

تمر هندی بیش از ده ماده مغذی شامل ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، فیبرهای غذایی، اسید فولیک و مواد معدنی ضروری را در خود جای داده است. این ترکیبات در مهار رادیکال های آزاد و لغو اثر مضر آنها بر گردش خون و اندام های حیاتی ضروری است.

 

تمر هندی همچنین حاوی مقدار مناسبی آهن است. وقتی نیاز روزانه به آهن را برآورده می کنید، می توانید خستگی و کم خونی را از بین ببرید.

 1. برای چشم مفید است

ویتامین A موجود در گل گاوزبان از چند طریق به چشمان شما کمک می کند. ثابت شده است که ویتامین محلول در چربی که از قرنیه محافظت می کند، خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. مواد مغذی موجود در آب تمر هندی همچنین می تواند التهاب ملتحمه را درمان کند و یا از ناراحتی ناشی از روشنایی بیش از حد بکاهد.

 1. ملین طبیعی

نوشیدن آب نارنگی در صبح یبوست را برطرف می کند. این به دلیل محتوای فیبر غذایی آن است. فیبرهای غذایی نه تنها حرکات روده را تقویت می کنند؛ بلکه از تخمیر طبیعی در روده پشتیبانی می کنند.

 1. ضد دیابت است

آب تمر هندی ترش و شیرین یک درمان طبیعی برای دیابت است. در واقع آنزیمی که مانع از جذب کربوهیدرات می شود، آلفا آمیلاز را مهار می کند. علاوه بر این، دانشمندان نشان دادند که آب تمر هندی سرشار از منیزیم می تواند به طور موثری دیابت نوع ۲ را کنترل کند.

 1. برای پوست شما مفید است

تمر هندی پوست شما بدون لکه و درخشان می کند! این یک منبع عالی از اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHA) است که یک ماده اصلی در لایه بردارهای دارای رتبه بالا در آن است. این بدان معنا است که شما می توانید از آب آن به عنوان لایه بردار برای داشتن پوستی سالم و جوان استفاده کنید. آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در آب آن با رادیکال های آزاد مقابله کرده و از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.


 

مختصری از خواص تمرهندی

 

(طبع آن سرد و خشک است) – دارای ویتامین C- ملین – عطش – خستگی – تب – صرع (با آب آلوی خیسانده) – سردرد- گشودن قاعدگی – خارش – فشارخون – زیبائی (با آب آلوی خیسانده) – تظاهرات پوستی – معده – استفراغ (خصومأ نوع صفراوی)- خناق (غرغره) – تنگی نفس – فرورفتگی استخوان صفرا آور سستی عضلات – امراض آمیزشی- ورم پروستات – یرقان- مرض قند(آش) – ورم معده – اشتها(خاکستر پوست)- انزال زودرس: آنرا خیس کنید به مدت ۴ روز و مغز آنرا در آورده با ۲ برابر قند حب سازید (روزی ۲ عدد) – ورم طحال – تپش قلب.


مضرات تمرهندی

نیروی جنسی – زخم روده و اثنی عشر – سرفه – دل درد – ثقل معده (زیاده روی) – بواسیر- زیاد کننده سودا- سقط جنین.


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

خواص تمرهندی