توت (سفید)

 نامهای دیگر توت : فرصاد – میوه هزاردانه – تود-توث – مدر – موروم – مورون

خواص توت

خواص توت

۸ خاصیت شگفت انگیز توت برای سلامتی

آنچه که توت ها را بسیار خاص می کند، مقادیر بالای مواد شیمیایی گیاهی است؛ (مواد مغذی طبیعی که به محافظت از سلول ها در برابر آسیب کمک می کند).

برترین مزایای توت

 

۱) توت شما را از نظر ذهنی، قوی نگه می دارد

تحقیقی که در Annals of Neurology  منتشر شده است، زنانی که حدود دو وعده توت یا یک وعده زغال اخته در هفته می خورند؛ با گذشت زمان کاهش ذهنی کمتری دارند. این اثر ممکن است مربوط به گروهی از ترکیبات به نام آنتوسیانیدین باشد که نوعی فلاونوئید است. این ترکیبات که تقریبا به طور انحصاری در انواع توت ها یافت می شود، برای عبور از سد خونی مغزی و در مراکز یادگیری و حافظه در مغز شناخته شده است.

 

۲) توت به کنترل دیابت کمک می کند

توت شیرین است؛ اما شیرینی آن به گونه ای نیست که افراد دیابتی نیاز به فعالیت بیشتر پیدا کنند. متخصصان می گویند از آنجا که توت ها فیبر دارند، می توان از آن در رژیم غذایی دیابتی به عنوان یک میان وعده استفاده کرد. 

 

۳) توت می تواند از پارکینسون جلوگیری کند

افرادی که حداقل دو وعده توت در هفته می خورند، ۲۵ درصد کمتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون(لغوه) هستند. همان تحقیقات نشان داد که مردان با بیشترین میزان مصرف فلاونوئیدها – که به مقدار زیادی در توت وجود دارد – ۴۰ درصد خطر خود را کاهش می دهند.

 

۴) توت سلامت قلب را تقویت می کند

بر اساس مطالعه ای که در PLoS Medicine  منتشر شده است، حتی افرادی که در معرض خطر ارثی شدید بیماری قلبی هستند، نیز ممکن است دریابند که یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات خام، از جمله توت ها، احتمال حمله قلبی آنها را کاهش می دهد. محققان با بررسی تعداد رژیم های غذایی و حمله قلبی در میان ۲۷۰۰۰ نفر از افراد دارای زمینه های مختلف دریافتند که به نظر می رسد بارگیری در میوه ها و سبزیجات خطر ژنتیکی موجود در ژن ۹p21 را که به بیماری قلبی مربوط است، تغییر می دهد.

۵)  اثر توت برای کنترل وزن

توت به دلیل محتوای فیبر و مایع، به ما احساس سیری می دهد و احساس سیری قسمت مهمی در مدیریت برنامه رژیم شما است. بگذارید خلاقیت آشپزخانه شما را به سمت آزمایش انواع توت ها در دستورالعمل های غنی از تغذیه مانند سس میوه های تازه و سس سالاد سوق دهد؛ آنها را برای یک میان وعده سریع با بادام ترکیب کنید یا آنها را ساده بخورید.

 

۶) تاثیر توت برای فشار خون پایین

اگر چه هنوز هیچ آزمایش بالینی توت را برای مقابله با فشار خون بالا تجویز نکرده است؛ اما متخصصان تغذیه و پزشکان به طور یکسان رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات تازه را توصیه می کنند.  آنها بیان می کنند، یک رژیم غذایی غنی از توت برای افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارند(فشار خون بالا خود یک عامل خطر بیماری قلبی است)، مناسب است. ترکیبات شیمیایی موجود در توت ها با التهاب سیستمیک همراه با فشارخون بالا مقابله می کنند و سلامتی بدن را افزایش می دهند.

 

۷) با توت به مبارزه با سرطان بروید

توت های بسته بندی شده با فلاونوئید، مانند زغال اخته و تمشک، ممکن است روزی به راهکارهای موثرتری در پیشگیری از سرطان منجر شوند . تحقیقات پزشکی نشان می دهد که فلاونوئیدها و سایر ترکیبات موجود در توت ها می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک کنند. از آنجا که رژیم های غذایی پیشگیری از سرطان به طور کلی بر میوه ها و سبزیجات تأکید دارند، از جمله توت قطعا ضرر نخواهید دید.

 

۸)  ) برای پیشگیری از آلزایمر توت بخورید

آنتی اکسیدان های توت برای مبارزه با اثرات سن بر مغز موثر هستند؛ زیرا منجر به کاهش شناختی مرتبط با آلزایمر می شود. اطلاعات گزارش شده در جلسه اخیر انجمن شیمی آمریکا نشان می دهد که توت حاوی ترکیبات شیمیایی به نام پلی فنولیک است که می تواند با پاکسازی تجمع مخرب سموم در طول زمان، از بیماری آلزایمر جلوگیری کند.


 

فهرستی از خواص توت

 

(طبع آن گرم است) – دارای آهن – مدر (جوشانده برگ) – ملین مقوی و انرژی زا – دارای آسپرین (توت سیاه) – نیروی جنسی – حافظه – شیرافزا جنون و کمردرد(جوشانده با انجیر و عسل) – اعصاب – سوءهاضمه – رودل – زخم روده واثنی عشر و معده (تازه و خشک)- درد دندان (مضمضه جوشانده پوست و برگ درخت) – سوختگی آتش (جوشانده برگ آن در روغن زیتون بصورت مالش)- تقویت بینائی (در تابستان)- کم کننده بزاق – لثه (غرغره جوشانده برگ) – قند خون (جوشانده برگ توت خشک بجای قند*) – طحال – آبله – حصبه – اسهال (جوشانده برگ توت سیاه) – اسهال کودکان (روزی ۴ قاشق سوپ خوری) – کبد – مسمومیت(جوشانده برگ) 

بیرون آوردن حشره از گوش (آب ریشه درخت) – افتادن لوزه ها (غرغره با رب توت شیرین رقیق شده) – عطش – گلودرد(شربت)- لاغری (شیره توت با خامه هر روز)- نقرس- اسیداوریک (توت خشک) – ضد سودا(ریشه درخت) – انگل روده (جوشانده ۳۵ گرم ریشه آن) – رفع حساسیت بدن – ترک لای انگشتان و کف پا (ضماد توت سیاه) – گزیدن رتیل (عصاره برگ توت سیاه) – لک صورت (برگ خشک توت + عسل در حمام بمالند)* – خشکی بینی


مضرات توت

طحال ضعیف – اسهال – سوءمزاج (روی شکم پر خوردن)-صفرا قلب – معده – سینه (توت خشک) – سمی (عصاره برگ)


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

دیدگاهتان را بنویسید

خواص توت