حنا

نامهای دیگر حنا : ارقون – ایرقان -خنی -رقان – مهندی – تقولیون – لفریقیش – قطب – هفه – الهنا – ایدقان – فاغیه 

 

خواص حنا

خواص حنا

خواص درمانی حنا

شاید محسوس ترین تاثیر حنا اثر خنک کنندگی طبیعی آن است که باعث حس سوزن سوزن در پوست می شود (شبیه جویدن آدامس نعناع و نوشیدن آب سرد). به محض کشف این خاصیت، مردم کویر از حنا برای خنک سازی بدن خود استفاده می کردند و با خمیر حنا بدن خود را به آن آغشته می کردند که از خواص آن بهره ببرند. این احساس تا زمانی که لکه حنا بر روی پوست آنها باقی بماند، در سراسر بدن محسوس خواهد بود.

برای قرن ها اعتقاد بر این بوده است که هنر نقاشی حنا روی بدن باعث ایجاد عشق، خوش شانسی، رفاه و محافظت از فرد پوشنده در برابر بدیها می شود.

 

یازده خواص درمانی حنا

 1. تسکین سردرد

گل حنا سردردهای ناشی از گرمای خورشید را درمان می کند. خمیر ساخته شده از گل حنا و آغشته با سرکه که بر روی پیشانی مالیده شود، سردرد را تسکین می دهد.

 1. تسکین درد آرتروز

هنگامی که حنا روی دست استفاده می شود، از طریق اثر خنک کنندگی که بر روی اعصاب ایجاد می کند، به آرامش بدن کمک می کند؛ بنابراین التهاب ناشی از علائم آرتروز را کاهش می دهد.

 1. درمان انواع بیماری های پوستی

استفاده های دارویی حنا شامل استفاده به عنوان یک ماده منعقد کننده برای زخم های باز و ضخیم برای سوختگی سوختگی و اگزما است. برگ های تازه این گیاه به عنوان ضدعفونی کننده موضعی برای عفونت های قارچی یا باکتریایی پوست، از جمله کرم حلقه استفاده می شود.

 1. تقویت موهای سالم

حنا باعث بهبود و تقویت موی سالم می شود و از شکستگی آن و شوره سر جلوگیری می کند. همچنین موجب زیبایی و درخشش مو می شود. حنا به بهبود سلامت مو کمک می کند.

 

 1. کاهش تب

برگ های حنا به کاهش دما کمک می کنند.

 1. تقویت لثه های سالم

گفته می شود جویدن برگ حنا خطر بیماری لثه را کاهش می دهد و زخم های دهان را درمان می کند.

 1. کاهش پیتا در ذهن

روغنی که از حنا گرفته می شود و به نام Hina نیز شناخته می شود، در هند برای مراسم مذهبی و دعا استفاده می شود.  برای افزایش توانایی های روحی، بینایی و کاهش خشم و تحریک پذیری بسیار عالی است.

 1. درمان طبیعی بثورات پوشک

کمی پودر حنا را روی محل ملتهب بپاشید تا گرما و تحریک آن کاهش یابد.

 1. درمانی برای اسهال خونی

دانه های حنا می توانند اسهال خونی را درمان کنند. دانه های حنا را خرد کرده و با گیاه غنی مخلوط کنید. گلوله های کوچکی از مخلوط تهیه کنید و آن را با آب ببلعید که اسهال خونی را درمان کند.

 1. سم زدایی قوی

خیساندن برگ های گیاه حنا در آب و سپس مصرف آن به بهبود طحال و سلامت کبد کمک می کند.

 1. تنظیم فشارخون

یکی از کم ارزش ترین اثرات حنا استفاده از آن برای سلامت قلب است. اگر آب حبوبات یا دانه ها را مصرف کنید، می توانید از یک اثر فشار خون پایین که استرس را بر روی سیستم قلبی عروقی برطرف می کند و به طور موثر فشار خون را کاهش می دهد، لذت ببرید. این می تواند با جلوگیری از تجمع پلاک ها و پلاکت ها در قلب و عروق، از بروز حملات قلبی و مغزی جلوگیری کند.

 

خلاصه ای از خواص حنا

 

طبع آن گرم و خشک است – ضد میکرب – عرق زیاد کردن – تقویت مو طلائی کردن مو(با یک قسمت ریواس و ۲ قسمت حنا بر سر ببندید) – سیاه کردن مو (بستن سر با برگ کنجد و حنا) – نفخ – بازکننده دهانه رگها – کلیه (خیسانده برگ) – اگزما (پاشیدن گرد) – جرب (با آبلیمو) – التیام زخم – رماتیسم (۲ / ۵ گرم با ترب یاقندرون) – سوختگی – درد عصبی – فلج – خستگی (روغن) – شکستگی استخوان – سردرد (ضماد با سرکه) – زخم و جوش دهان – ورم داخلی حجاب حاجز – زخم عرق سوز لای انگشت – قاعده آور- ترشحات سوزاکی مهبل – درد زهدان – درد رحم – سوزش پا ناشی از بری بری (ضماد) – بد بوئی پا۔ عوارض پوستی – پرقان (۱۰ گرم خیسانده برگ) – اعصاب (روغن) – شروع جذام (۳۰ روز روزی ۱۵۰ گرم با ۳۵ گرم شکر بخورید) – کبد – تقویت بینائی (بر سر بستن) – طحال جوشانده ریشه) – زخم مجاری ادراری – سخت ادراری – جوش زبان حافظه (۵ گرم تخم آن با عسل و کتیرا) – فشارخون (بر پا بستن) – یرقان مضرات : سقط جنین – سمی – حلق و ریه.


مضرات حنا

.


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

خواص حنا