قصد داریم در مقالات زیر کلیه مطالبی که مربوط به رفع موهای زاید با لیزر می باشد را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در انتهای مطالب هم به پاسخ سوالات و ابهامات رایج در این زمینه پرداخته شده است.

لیست قیمت خدمات لیزر مو

لیزر موهای زاید

جهت خواندن مطالب در همین صفحه کلیک کنید ⇓ ⇓

لیزر موهای زائد لیزر بیکینی  لیزر موهای زائد زیر بغل لیزر موهای زائد صورت
عوارض لیزر موهای زاید عوارض لیزر بیکینی

عوارض لیزر موهای زائد زیر بغل

 
عوارض لیزر موهای زائد صورت
آموزش اصول لیزر موهای زائد آشنایی با انواع دستگاههای لیزر مو    

لیزر موهای زائد

در روش استفاده از لیزر، موهای زائد چگونه از بین میروند؟

 در روش رفع موهای زائد با لیزر، پرتویی از نور لیزر به ناحیه مورد نظر تابش می شود و در مقطعی از پوست توسط رنگدانه موجود در شافت مو و فولیکول آن جذب می گردد. این پدیده گرما ایجاد کرده ، موها را شل نموده و همچنین سلول های درگیر در رشد مو را غیرفعال می کند تا از رشد مجدد موها در آینده جلوگیری شود.

پرتوی لیزر، موها را با از بین بردن چرخه انتقال خون به فولیکول مو و در واقع قطع مسیر تغذیه ریشه مو، از بین می برد. وقتیکه این فرایند با دقت و به درستی انجام شود ، تمام فولیکولهای مو با مختل شدن عملیات خون رسانی به آنها در طول مدت زمان درمان از بین می روند.

میانگین زمان درمانی مورد نیاز برای اکثر افراد ۶ هفته است، اما بسیاری از افراد بسته به عوامل متعددی از جمله چرخه حیات و رشد مو ، منطقه و شیوه زندگی و همچنین تغییرات هورمونی نیاز به زمانی معادل ۶ تا ۸ جلسه دارند. توجه داشته باشید که رعایت دقیق برنامه زمانی بسیار مهم است و عدم رعایت برنامه زمانبندی جلسات، منجر به تعداد جلسات بیشتر از حد معمول خواهد شد.

 

لیزر موهای زائد

 

مراحل انجام لیزر مو

قبل از درمان ، منطقه مورد نظر برای تمیز شدن پاک می شود. بنا بر ضرورت برای برخی از بیماران ژل بی حسی استفاده می کنند. این موضوع، وقتی که یک منطقه کوچک تحت درمان قرار می گیرد و پوست در آن ناحیه بسیار حساس است، رفع موهای آن محدوده را آسانتر می کند. معمولا حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد تا یک ژل بی حسی تاثیر کند.

 

در طول جلسه هر کس که در اتاق لیزر است باید در حین عمل از عینک محافظ استفاده کند. برای انجام عمل ، پوست محکم نگه داشته می شود و پوست با لیزر درمان می شود. بسیاری از بیماران می گویند که پالس های لیزر مانند سوزن زدن می باشد و گرمایی در آن ناحیه ایجاد میشود.

البته این مسئله باعث ایجاد دود و بوی کمی ناشی از سوختن موها می شود. طول مدت انجام لیزر در یک جلسه به اندازه ناحیه مورد درمان بستگی دارد. معالجه لب فوقانی چند دقیقه طول می کشد و اگر ناحیه بزرگتری مثل پاها مد نظر باشد، درمان شما ممکن است بیش از یک ساعت هم طول بکشد.

فیلم کوتاه از لیزر موهای زائد

چه زمانی نتیجه استفاده از لیزر موهای زائد را مشاهده می کنیم؟

به احتمال زیاد نتایج رفع موهای زائد با لیزر را بلافاصله پس از درمان مشاهده خواهید کرد. نتایج به خصوصیات جسمانی بیمار بستگی دارد. رنگ و ضخامت موها ، ناحیه تحت درمان ، نوع لیزر مورد استفاده و رنگ پوست شما همگی بر نتایج تأثیر می گذارد. معمولا بعد از اولین جلسه درمانی از ۱۰ تا ۲۵ درصد موهای زاید کاهش پیدا میکنند.

نکات مهمی که باید قبل از لیزر موهای زائد بدانیم :

۱_ با در نظر گرفتن خصوصیات و مکانیزم اثر لیزر که بیشتر به اجسام و سطوح تیره نفوذ میکند، این درمان  برای افراد تیره پوست کمتر تاثیر میگذارد. البته موهای روشن نیز نسبت به موهای تیره و کلفت نتیجه ضعیفتری دارند و نمی توان با لیزر درمان قطعی کرد. در این موارد بین مو و پوست اختلاف رنگ کافی ، یعنی همان چیزی که لیزر برای موثر و بی خطر بودن به آن نیاز دارد وجود ندارد. در افراد تیره پوست درمان با لیزر ممکن است سبب هیپوپیگمانتاسیون یعنی کمرنگ شدن پوست اطراف فولیکول مو شده که در بیشتر موارد، این پدیده یا گذشت زمان خود به خود بهبود می‌یابد.

۲_ درمان بوسیله لیزر، دوره رشد فعال موهای درمان شده را برای مدت طولانی و گاه تا چند سال متوقف می‌کند. بر حسب تجربه ، نتیجه درمان بر اساس ناحیه‌ای از بدن که درمان شده است متغیر بوده و نتایج در قسمتهای زیر بغل، کشاله ران و پاها قانع کننده می باشد. موهای صورت کمتر به درمان با لیزر پاسخ می‌دهند. همچنین ممکن است که مقدار پاسخ به درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد که دلایل آن هنوز کاملا شناخته شده نیست. در برخی اشخاص حدود ۱۰ درصد از موها نیاز به درمان‌های مجدد مختصر تا ۳ بار در سال نیز دارند.


بعد از رفع موهای زائد با لیزر چه کاری باید انجام داد؟

برای جلوگیری از عوارض جانبی احتمالی، همه بیماران باید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنند. بعد از لیزر موهای زائد میبایست:

از برخورد مستقیم نور خورشید به پوست تحت درمان خود خودداری کنید.

از تختخواب برقی ، چراغ فلروسنت(مهتابی) یا هر نوع تجهیزات برنزه کردن پوست استفاده نکنید.

دستورالعمل مراقبت های پوستی متخصص خود را دنبال کنید.

بعد از درمان مقداری قرمزی و تورم مشاهده خواهید کرد. این موضوع اغلب به عنوان یک آفتاب سوختگی ملایم به نظر می رسد و استفاده از یک کمپرس سرد می تواند به کاهش این عوارض کمک کند. معمولا بلافاصله پس از لیزر موهای زائد ، پوست درمان شده شما قرمز و متورم خواهد شد ولی با وجود این ، بیشتر افراد به فعالیتهای روزمره خود باز می گردند.

نتایج رفع موهای زائد بوسیله لیزر، تا چه مدت طول خواهد کشید؟

بعد از اتمام مراحل درمانی ، بیشتر بیماران برای چند ماه یا حتی سالها، هیچ مویی را روی پوست تحت درمان نمی بینند. هنگامی که مو دوباره رشد می کند از نظر رنگ ظریف تر و سبک تر از قبل خواهد بود.

نتایجی که تا امروز از رفع موهای زائد با لیزر در بسیاری از بیماران سراسر دنیا به دست آمده امیدوار کننده و مجاب کننده در تداوم استفاده از لیزر برای محو موهای زائد است. توجه داشته باشید که وسایل دیگری در بازار موجودند که مکانیسمی مشابه عملکرد لیزر دارند و در آنها اشعه نور غیر لیزری به سمت فولیکول مو هدایت شده و آن را تخریب می کند.

عوارض لیزر موهای زاید

شایعترین عوارض جانبی آن بسیار جزئی بوده و نهایتا بین ۱ تا ۳ روز طول می کشد.

این عوارض جانبی شامل موارد زیر است:

 • قرمزی موضعی که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
 • سوختگی سطحی که معمولاً بدون باقی گذاشتن هیچ اثری بهبود می یابد.

عوارض جانبی احتمالی دیگر در مواردی که لیزر موهای زائد توسط متخصص پوست یا تحت نظارت مستقیم متخصص پوست انجام شود ، نادر است.

سایر عوارض جانبی احتمالی در رفع موهای زائد با لیزر عبارتند از:

تاول زدگی – شیوع تبخال – عفونت و زخم – روشن شدن پوست یا تیرگی پوست

با گذشت زمان ، رنگ پوست تمایل به بازگشت به حالت طبیعی دارد. با این حال ، برخی از تغییرات در رنگ پوست دائمی می باشد. به همین دلیل مراجعه به پزشکی که در معالجه با لیزر ماهر است و دانش عمیقی از پوست دارد ، بسیار مهم است. همچنین پیروی از دستورالعمل های متخصص پوست و مو اهمیت زیدی دارد. رعایت کلیه دستورالعمل های قبل از درمان و دستورالعمل های پس از درمان، خطر ابتلا به عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش می دهد.


 

ایده های سلامتی

 

لیزر موهای زائد لیزر بیکینی  لیزر موهای زائد زیر بغل لیزر موهای زائد صورت
عوارض لیزر موهای زاید عوارض لیزر بیکینی

عوارض لیزر موهای زائد زیر بغل

 
عوارض لیزر موهای زائد صورت
آموزش اصول لیزر موهای زائد آشنایی با انواع دستگاههای لیزر مو    
رفع موهای زائد با لیزر

لیزر بیکینی

بیکینی در واقع نوعی مایو یا لباس شنای زنانه است که دو تکه دارد. یک تکه بر روی سینه ها قرار می گیرد و آنها را می پوشاند و تکه دیگر نوعی شورت است که ناحیه نشیمنگاه و شرمگاه را پوشش می دهد. بقیه قسمت های بدن آزاد است و دیده می شود. اصطلاح لیزر بیکینی برای لیزر موهای زائد در همان قسمت پوشیده شده در زیر شورت بیکینی یا همان ناحیه تناسلی به کار برده می شود و ناحیه بیکینی کامل شامل بیکینی، خط بیکینی و خط باسن می باشد. برای رفع موهای زائد ناحیه تناسلی از روش های مختلفی مثل استفاده از پودرها و کرم های موبر، موم و تیغ رایج است اما مشکل این روش ها این است که اولا موقتی هستند و ثانیا اثرات بدی بر روی پوست دارند مانند جوش هایی که در اثر به دام افتادن فولیکول مو زیر پوست به وجود می آیند.

اما لیزر این ناحیه زمان زیادی نمیبرد و معمولا هر جلسه لیزر ناحیه بیکینی کمتر از یک ساعت زمان میبرد. تعداد جلسات لازم برای لیزر این ناحیه معمولا بین ۴ تا ۶ جلسه است و بالای ۸۵ درصد از موها را برای مدت طولانی از بین می برد. در روش لیز چون فولیکول موها تا حد زیادی از بین می رود پوست بعد از لیزر صاف و لطیف می باشد. به طور کلی تاثیر لیزر روی موهای مشکی بیشتر است و موهای مشکی را بهتر حذف میکند زیرا لیزر رنگدانه ملانین در فولیکول موها را هدف قرار می دهد و موهای مشکی ملانین بیشتری دارند.

لیزر بیکینی خوبه؟

ممکن است برایتان سوال شود که آیا با وجود حساسیت ناحیه تناسلی لیزر موهای زائد آن با درد همراه است؟ همانطور که گفتیم لیزر فولیکول های مو را هدف قرار می دهد و این فولیکول ها در لایه دوم پوست یعنی درم قرار دارند. علاوه بر فولیکول های مو اعصاب سطحی هم در لایه درم پوست وجود دارند به همین دلیل اندکی درد در حذف فولیکول ها با لیزر ایجاد می شود اما این درد کمتر از درد رفع موهای زائد این ناحیه با موم می باشد. همچنین دستگاه هایی وجود دارد که درد در هنگام استفاده از لیزر را به حداقل می رساند مانند دستگاه های خنک کننده.

قیمت لیزر بیکینی

لیزر ناحیه بیکینی حدودا در بازه ۷۰ تا ۱۸۰ هزارتومان برای هر جلسه هزینه دارد که از پارامتر های مهم تعیین کننده قیمت هر جلسه نوع دستگاه لیزری که استفاده می شود می باشد. و همانطور که گفتیم معمولا بین ۴ تا ۶ جلسه برای رفع تقریبا کامل موها در ناحیه بیکینی نیاز است.


عوارض لیزر بیکینی

عوارض لیزر بیکینی برای زنان و دختران

آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی میشود؟

یکی از ترس های عمده که زنان از لیزر و به ویژه لیزر ناحیه بیکینی دارند خطر سرطانزایی و ناباروری است. اما مطالعات زیادی روی عوارض جانبی لیزرها انجام شده و هنوز گزارشی از سرطانزایی یا ناباروری منتشر نشده است.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

عمق نفوذ لیزر فقط تا لایه درم پوست یعنی حدودا بین ۲ تا ۶ میلیمتر می باشد و لیزرها توانایی نفوذ به اندام داخلی بدن را ندارند. پس نیازی به نگرانی از رفع موهای زائد با لیزر وجود ندارد.


 لیزر موهای زائد زیر بغل

موهای ناحیه زیربغل را از روش اپیلاسیون نمیتوان رفع کرد زیرا این کار برای سلامتی فرد خطرناک است. لیزر موهای زائد زیر بغل یکی از رایج ترین نوع لیزرهایی است که انجام می شود. تفاوتی بین لیزر موهای زیر بغل و سایر نواحی بدن وجود ندارد. برای رفع موهای این ناحیه نیز بین ۴ تا ۸ جلسه لازم است. هزینه هر جلسه لیزر موهای زائد زیر بغل بین ۴۰ تا ۸۰ هزارتومان می باشد.


عوارض لیزر موهای زائد زیر بغل

لیزر زیر بغل نیز عوارض جدی و طولانی مدت ندارد و فقط ممکن است برای دو یا سه روز زیر بغل اندکی قرمز باشد که با خارش و مقداری تورم همراه است. از نکات مثبت لیزر موهای زائد زیر بغل این است که مشاهده شده تیرگی ناحیه زیر بغل نیز کمتر شده و فرد احساس خوشایند تری پیدا می کند.


لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد صورت: صورت از مهمترین مشخصه های زیبایی است که بسیار در معرض دید قرار دارد. به همین دلیل لیزر موهای زائد صورت به ویژه برای بانوان بسیار پر تقاضا است. لیزر موهای زائد در صورت زنان شامل نواحی مختلفی ازجمله چانه، گردن، پشت لب، ریش، گونه ها، بین ابروها و پیشانی می باشد. در مردان نیز لیزر صورت شامل خط ریش، جلو و پشت گردن می باشد. در زنان چون موهای صورت نازک تر از موهای نواحی دیگر مثل ناحیه زیربغل یا ناحیه تناسلی هستند به تعداد جلسات بیشتری برای رفع این موها نیاز دارد.

پوست صورت پوستی حساس است و ممکن است خیلی از افراد نگران عوارض لیزر موهای صورت باشند. لیزر برای موهای صورت همچون نواحی دیگر بدن ضرر شدیدی ندارد و همان عوارض همیشگی همچون قرمزی و خارش از عوارض لیزر موهای صورت هم می باشد. اما گزارشاتی مبنی بر سوختگی قابل توجه نقاط صورت در اثر استفاده از لیزرهای غیر استاندارد یا در کلینیک ها و تحت عمل اپراتورهای غیر متخصص منتشر شده است. در نتیجه اگر قصد استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد را دارید سعی کنید حتما به کلینیک های معتبر مراجعه کنید. هزینه هر جلسه لیزر موهای زائد صورت برای نقاط مختلف صورت نیز متفاوت است و حدودا از ۲۰ تا ۸۰ هزارتومان می باشد. اما هزینه هر جلسه لیزر کل موهای زائد صورت تقریبا بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزارتومان است. 


عوارض لیزر موهای زائد صورت

توجه به این نکته ضروری است که لیزر چون از جنس نور می باشد برای چشم ها میتواند خطرناک باشد. به همین دلیل در هنگام لیزر صورت حتما باید از عینک مخصوص یا هر وسیله ی دیگر برای جلوگیری از تابش نور لیزر به درون چشم استفاده کرد.آموزش نحوه رفع موهای زائد با لیزر 

 

تقویت نور به روش گسیل القایی تابش

دستگاه های لیزر نوری با یک طول موج خاص به صورت موازی با حداقل پراکندگی ایجاد می کنند که به شدت متمرکز و تکفام یا تک رنگ میباشد.

در زمان برخورد لیزر با پوست

 1. جذب
 2. منعکس
 3. ازپوست عبور میکند
 4. پراکنده میشود

گرمای آزاد شده از لیزر می تواند طیف خاصی از پاسخ های بافتی را برانگیزد

 • ساخت کلاژن (کاهش چین و چروک)
 • آسیب به ساختار فولیکولی مو (رفع موهای زاید)

آسیب به سلولهای اندوتلیال


 

لیزر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

۱) منبع

 • جامد در لیزر الکس و Ndyag ruby
 • مایع مثل dyes
 • گاز co2

۲) اتاقک توری که منبع لیزر را احاطه میکند و نقش تقویت کننده دارد

۳) منبع تعذیه یا پمپ انرژی لازم برای منبع


انواع ملانین ملانوسیتها

الف) یوملانین : قهوه ای رنگ تا سیاه رنگ (تیره پوستها و موهای تیره)

ب) فئوملانین : زرد تا قرمز (پوست روشن و موهای بلوند و قرمز)

پارامترهای لیزر برای درمان موهای زائد

۱) طول موج: که با توجه به هدف( کروموفور )تعییین میشود

۲)فلوئنس(جریان): میزان ژول انرژی که به واحد سطح سانتی متر مربع وارد میشود

۳) پهنا پالس: مدت زمانی که پرتو در تماس با پوست هست

۴) انداز اسپات (قطر دسته پرتو): اندازه شات

افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین گزینه برای درمان موهای لیزر زاید هستند


ممنوعیت های مشترک در بین تمام لیزرها

 1. عفونت ، تبخال یا هرپس، آکنه چرکی ، سلولیت
 2. بیماریهایی مثل پسوریازیس یا لوپوس، رماتیسم ، دیابت
 3. استفاده از داروهایی نظیر کورتون و انتی بیوتیکها ، ترتینوئین ، راکوتان
 4. بیماران در حال شیمی درمانی و یا استفاده از رادیو تراپی
 5. بارداری و شیردهی
 6. سابقه تشنج ، داشتن ضربان ساز قلب ، پوست کلوئید ساز
 7. آفتاب گرفتن ویااستفاده از مواد برنزه کننده در ۴ هفته اخیر

لیست اقدامات قبل از انجام لیزر
 1. بررسی سابقه پزشکی بیمار
 2. درمان با داروهایی که پر مویی ابجاد میکند
 3. تومورهای تخمدانی
 4. مشکلات هورمونی
 5. سابقه تبخال ، زگیل وعفونت
 6. رنگ موها و ضخامت و تراکم آنها
 7. پر کردن فرم رضایت توسط مراجعه کنده
 8. بررسی رنگ پوست و در صورت تیره بودن امتحان کردن ناحیه ای از پوست
 9. استفاده از بی حسی نظیر لیدئوکائین موضعی ۴ درصد  بنزوکائین ۲۰ درصد بنزوکائین ۲۰ درصد پیرلومائین ۲۵ درصد


 

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد

۱- (مقدار حفاظت کنندگی از طول موج لیزر) را چک نمایید od 1- حتما از عینک استفاده شود و از از دستکش لاتکس استفاده شود.

 2- از ماسک استفاده شود چرا که به دنبال استفاده از لیزرهای تخریبی دودی تولید میشود که حاوی ذرات معلق بافتی است.

۳- در اتمام کار دستگاه را از حالت ردی به حالت استندبای درآورید تا به طور ناگهانی اشعه لیزر به چشم و صورت خود و یا بیمار اصابت نکند.

در صورتی که نیاز به آموزشهای کلاسیک دارید و قصد شما اپراتوری دستگاه میباشد وارد صفحه آموزش زیبایی شوید 

خصوصیات دستگاههای لیزر رایج در کلینیک های مو و پوست

 

آشنایی با انواع دستگاههای لیزر مو

لیزر ان دیاگ

 طول موج ۱۰۶۴ نانومتر

طول موج بلندی دارد به همین خاطر دارای عمق نفود بیشتری بوده و به پوست آسیب نمیزند. این دستگاه برای پوستهای تیره مناسب است اما چون توسط ملانین مو جذب نمیشود کارایی کمتری نسبت به لیزرهای دیگر دارد.

لیزر ان دیاگ

 


لیزر الکساندرایت

دارای طول موج ۷۵۵ نانومتر است و بیشتر در افراد با رنگ پوست سفید کاربرد دارد. در افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند باعث هایپر پیگمانتاسیون میشود (تیره شدن پوست)

کار کردن آسان به علت داشتن بازوی قابل انعطاف کرایوژن برای سرد کردن اپیدرم

تنظیم کردن طول موج و میزان انرژی و همچنین میتواند عارضه هایپر تریکوز را درمان کند

لیزر الکساندرایت


لیزر دایود

این دستگاه لیزر مو مناسب موهای بلند، ضخیم و تیره است  و نسبت به الکس در بیماران با پوست تیره کم ضایعه تر می باشد. این مدل از آنجا که طول موج بلندتری دارد، در نتیجه عمق نفوذ بیشتری هم خواهد داشت.

سطح کار مستقیما با پوست تماس دارد و توسط کولینگ قوی، پوست را خنک میکند. این دستگاه برای نژادهای آسیای شرقی و آنهایی که پوست تیره دارند مناسب است. به علت پالس یکنواخت و عمق نفود بیشتر ریسک سوختگی کمتر است و ملانین در ساقه و فولیکول مو مورد هدف قرار میگیرد.


لیزر کیو سوئیچ

طول موجش ۱۰۶۴ نانومتر است و پهنای پالس کوتاه در حد نانوثانیه دارد.

 علاوه بر مکانیسم فتوترمو لیزر انتخابی، ساختار مو را هم تخریب میکند و بیشتر برای درمان پوست کاربرد دارد.

لیزر کیو سوئیچ


لیزر IpL

دارای سیستم نوری شدید پالسی که در اصل لیزر نیست بلکه فلاش لامپ زنون است.

طول موج ۵۰۰ تا۱۲۰۰ نانومتر دارد که طول موج لازم برای از بین بردن موهای زائد از ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ می باشد.

برای پوستهای روشن و موهای تیره مناسب است. سیستم کاری دستگاه به این ترتیب است که پیگمان درون فولیکول را هدف قرار میدهد و باعث میشود موها نازک تر شوند. برای از بردن لک و جوانسازی هم  استفاده می گردد.


مطالب مرتبط بیشتر ⇓

دیدگاهتان را بنویسید

رفع موهای زائد با لیزر