زگیل چیست ؟


زگیل معمولی

پیشگیری از ایجاد زگیل

رعایت اصول بهداشتی، خوردن وعده غذایی متعادل شامل مقادیر زیادی ویتامین از استرس می توانند در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به این ضایعه پوستی مفید باشند. درمان انواعی که هنوز کوچک هستند ممکن است از گسترش آنها جلوگیری کند. استفاده از کرم imiguimod موقعی که در مناطق درمان شده به کار رود می تواند به پیشگیری از بازگشت مجدد ویروس جلوگیری کند (از طریق تحریک ایمنی موضعی).

برای کاهش احتمال خطر و ابتلا به این بیماری می توان از روشهای زیر استفاده کرد:

  • – عدم تماس مستقیم با زگیل افراد دیگر
  • – پرهیز از خراشیدن و کندن زگیل برای پیشگیری از گسترش آلودگی به بخشهای دیگر بدن
  • – عدم استفاده از حوله مشترک و همچنین سایر وسایل شخصی دیگر مربوط به فرد مبتلا
  • – عدم استفاده از جوراب و کفش مشترک با افرادی که به این بیماری دچار هستند.

فرد مبتلا باید موقع شنا، روی آن را خوب بپوشاند و اگر زگیل در محل دست باشد، هنگام استفاده از تجهیزات ورزشی مشترک باید از دستکش استفاده شود. برای پیشگیری از عدم ابتلا به زگیل های دستگاه تناسلی، داشتن روابط جنسی سالم و همچنین استفاده از کاندوم ضروری می باشد.

زگیل پا


زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که عامل اصلی به وجود آورنده ی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی می‌باشد. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی و در سالهای اخیر با تغییر الگوهای زندگی و اهمیت خدمات پوست و زیبایی در جوامع مختلف، گزارشات متعددی از لیزر موهای زائد غیر استاندارد که از لوازم یکبار مصرف استفاده نمی کنند و یا ادعا به تمیز کردن با مواد ضد عفونی دارند بدست رسیده است.
میزان شیوع این بیماری در مردان و زنان به یک اندازه است و در فاصله ی سالهای ۱۲ تا ۳۵ زندگی که افراد معمولا از نظر جنسی و زیبایی فعال هستند، احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می یابد. بهترین راه پیشگیری از این بیماری، واکسن گارداسیل یا زگیل تناسلی است که علاوه بر ویروس HPV، از ابتلا به سرطان رحم جلوگیری می‌کند.
همچنین دقت در انتخاب کلینیک و بهداشت مکان لیزر موهای زائد که در صورت نداشتن استانداردهای لازم میتواند ناقل بیماری باشد.


 

درمان خانگی زگیل

از زمان قدیم تا به امروز درمان های خانگی بسیار پرطرفدار بوده اند در اینجا قصد داریم تا با درمان های خانگی زگیل آشنا شویم.

از جمله درمانهای خانگی زگیل می توان به سیر، سرکه سیب، ریحان، جوش شیرین، روغن کرچک، پوست موز و… اشاره کرد. برای از بین بردن زگیل تنها کافی است تا مقداری از مواد نام برده شده را بر روی محل زگیل قرار دهید و این کار را چندین مرتبه تکرار کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید قطعا هر دفعه که این کار را تکرار کنید متوجه خواهید شد که زگیل شما کم کم در حال محو شدن است.

از بین موارد نام برده شده، درمان خانگی با روش سیر و سرکه سیب و پوست موز بیشترین طرفدار را دارند. البته برای درمان زگیل می توانید محصولاتی چون پماد لایه بردار دارویی، نوار چسب زگیل و دارو های منجد کننده را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.


درمان زگیل پا

این نکته را در نظر داشته باشید که زگیل ها در انواع و اقسام متفاوتی وجود دارند و ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند، یکی از شایع ترین نوع زگیل ها زگیل پا است، در واقع زگیل های کف پا ضرر چندانی ندارند و بعد از گذشت مدتی خود به خود برطرف می شوند اما اگر این اتفاق رخ نداد می توانید از درمان های خانگی و سنتی نام برده شده استفاده کنید، احیانا اگر درمان های خانگی و سنتی جواب نداد و با مشکلاتی چون خون ریزی ، تغییر رنگ، ضایعات پوستی و… در محل زگیل روبه رو شدید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

بر اساس تشخیص پزشک به هنگام معاینه اگر زگیل از شرایط حادی برخوردار نبود به راحتی با تجویز دارو های مخصوصی برطرف خواهد شد اما اگر شرایط حاد بود ممکن است عمل های جراحی کوچک یا فرایند های دیگری توسط پزشک انجام داده شود.

زگیل