کاشت ابرو

هر آنچه در زمینه کاشت ابرو باید بدانید

درمان ابروهای نازک یا کم پشت به طور سنتی  به کمک محصولات آرایشی برای «پر کردن» موهای ابرو صورت می گیرد. با این حال، بین مردم علاقه زیادی به راه حل دائمی مانند کاشت ابرو به وجود آمده است.

اما کاشت ابرو چیست؟

با چه روش هایی انجام می شود؟

آیا ماندگاری دارد و تاثیرگذار است؟

هزینه آن چقدر است؟ و…

 اینها سوالاتی هستند که در زمان تصمیم برای کاشت ابرو برای افراد به وجود می آید. با اینکه روش مناسبی به نظر می رسد؛ اما باید از جنبه های مختلف – از هزینه گرفته تا خطرات و عوارض جانبی – در نظر گرفته شود. اگر شما نیز به دنبال پاسخی برای پرسش های خود در این زمینه هستید، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو روشی شبیه کاشت مو است که برای بازسازی ابروهای شما به کار می رود. این فرایند با برداشتن موهای اهدا کننده از پوست بدن یا سر و پیوند آن به ابروها برای دستیابی به یک ابروی کامل تر و پرتر عمل می کند.

معمولا موهای اهدا کننده با استفاده از تکنیک FUE از پوست پوست سر استخراج شده و سپس زیر میکروسکوپ آماده می شود که واحدهای فولیکولی منفرد از آن استخراج گردد.

پس از این مرحله، موهای اهدا کننده به قسمت های نازک در ابرو یا اطراف و یا کل قسمت ابرو وارد می شود که با استفاده از یک سوزن زیر پوستی تحت میکروسکوپ با بزرگ نمایی لازم، ابروهایی با ظاهری طبیعی ایجاد کند.

کاشت موی ابرو یک روش بسیار ظریف است و نیاز به قرارگیری کامل موها در برش های ریزی دارد که دقیقا در جهت صحیح زاویه دار شده اند(به تقلید از جهت رشد طبیعی ابرو). برای کاشت مو نیازی به پوست سر و بخیه نیست. این روش ۱۰۰٪ میکرو جراحی است و معمولا بیماران بدون عوارض خاصی رشد طبیعی ابروهای خود را به دست می آورند.


علت ریزش ابرو

ریزش موی ابرو یک اتفاق معمول و با توجه به علت آن، چندین روش درمانی مختلف دارد.

دلایل خاص ریزش موی ابرو عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا

 همان بیماری خود ایمنی است که اغلب باعث ریزش موی سر می شود و بر ابروها نیز تأثیر می گذارد. در این حالت، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه فولیکول های ابرو را هدف قرار می دهد و به آن حمله می کند؛ در نتیجه تولید موهای ابرو را کند یا متوقف می نماید.

 • کمبودهای تغذیه ای

 بدن شما به یک تعادل سالم از انواع ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد. از آنجا که برخی از این مواد مغذی رشد مو را حفظ می کنند و تحت تأثیر قرار می دهند، کمبود هر یک از آنها ممکن است منجر به ریزش مو گردد. به عنوان مثال، کمبود ویتامین هایC ، E ، B-12 ، D ، آهن، سیستئین یا اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است باعث ریزش مو از جمله موی ابروها شود.

 • درماتیت

 بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس در رشد مناسب موها اختلال ایجاد می کنند. وقوع هر نوع درماتیت از رشد طبیعی فولیکول های مو جلوگیری می کند.

 • بیماری تیروئید

 غده تیروئید واقع در جلوی گردن، هورمون هایی تولید می کند که متابولیسم بدن را تنظیم می نماید. وقتی این غده هورمون زیاد و یا خیلی کمی تولید کند، روند رشد طبیعی بدن از جمله رشد مو مختل می شود.

 • استرس یا اضطراب بیش از حد

 مسائل روانشناختی در ریزش موی ابرو نقش دارد. اگر اخیرا یک واقعه آسیب زا یا تغییر عمده سبک زندگی را تجربه کرده اید، همین موضوع ممکن است دلیل اصلی ریزش ابرو باشد.

 • Telogen effluvium (TE)

این اشاره به ریزش موقت مو و زیادی دارد که در صورت قطع چرخه رشد طبیعی مو اتفاق خواهد افتاد. این عارضه ممکن است به دلیل استرس، تغییر در رژیم غذایی، داروها، تغییرات هورمونی یا تاثیر سایر موارد در شیمی بدن شما باشد.

 • چربی بیش از حد

این عمل ضربه جزئی به فولیکول ایجاد می کند که از رشد مو در آن نقطه خاص جلوگیری می نماید. 

 • بافت اسکار(جای زخم)

 ممکن است نتیجه ضربه، سوختگی (شیمیایی یا حرارتی) و شرایط پوستی باشد که به طور معمول شامل مشکلات سیستم ایمنی بدن در حمله به بافتها است.

 • پیری

به طور کلی از دهه ۴۰ زندگی افراد شروع می شود؛ زیرا سطح استروژن در زنان و تستسترون در مردان کاهش یافته که ممکن است هر دو جنس نازک شدن موهای سر و ابروها را تجربه کنند.

 • شیمی درمانی

 شیمی درمانی به طور خاص برای تحت تأثیر قرار دادن تمام سلول های تقسیم سریع از جمله فولیکول های مو طراحی شده است. بنابراین، شیمی درمانی می تواند تولید مو را در ابروها خفه کند.انواع کاشت ابرو

همان گونه که گفته شد، کاشت ابرو مانند یک کاشت موی سنتی، یک عمل جراحی دائمی است که در آن مو از محل اهدا کننده گرفته می شود و آن را به ناحیه ابرو پیوند می زنند. دو روش ترمیم و کاشت مو وجود دارد:

۱- استخراج واحد فولیکولار (FUE) : این گزینه شامل پیوند موهای جداگانه از محل اهدا کننده با استفاده از منگنه دستی، منگنه خورده یا تکنیک پانچ رباتیک است. از مزایای آن می توان به کمبود جای زخم خطی و سهولت بهبودی اشاره کرد؛ اگرچه زمان استخراج طولانی تر است و موهای کوتاه تر می توانند بر کیفیت پیوند تأثیر بگذارند.

۲- پیوند واحد فولیکولار (FUT) : در این روش موهای پیوندی از پشت سر گرفته می شوند و با پیوند پیازهای مو ابروی جدید شکل می گیرد و بهبود می یابد. این روش از FUE سریع تر است؛ ضمن این که موهای گرفته شده بلندتر هستند. FUT زخم خطی ایجاد می کند و دوران بهبودی طولانی تر از روش قبل است.


کاشت ابروی طبیعی

کاشت ابرو به صورت طبیعی یک عمل زیبایی غیر جراحی میباشد. هدف آن افزایش تراکم ابروهایی است که نازک و کم پشت شده و یا ممکن است کاملا از بین بروند. فولیکول ها از ناحیه اهدا کننده یعنی ناحیه ای که در پشت پوست سر قرار گرفته، منتقل می شوند و به شکل متناسبی با فرم صورت در ناحیه ابروها کاشته می شوند.

در کاشت ابروی طبیعی از آخرین فن آوری ها استفاده می گردد، مانند:

DHI Technology :

 DHI  در کاشت بر اساس قلم های Choi ساخته شده است. این نوع قلم ها چگالی لازم را داشته و همچنین جهت خاصی برای موهای کاشته شده ارائه می دهند. فولیکول ها از ناحیه اهدا کننده خارج می شوند؛ به طوری که بافت و زاویه ای ویژه دارند که با موهای ابرو هم جهت است؛ البته به شرطی که یک پیاز فقط یک مو داشته باشد. سپس با استفاده از قلم های کاشت Choi در ناحیه ابرو پیوند داده می شوند که شکل و تراکم مورد نظر را برای ابرو ایجاد نمایند.

پیوند کاشت ابروی طبیعی برای زنان و مردان تاثیرگذار بوده و افراد زیر می توانند کاندید انجام آن باشند:

 1. افرادی که بیش از ۲۵ سال سن دارند.
 2. افرادی که از ابروهای لاغر و افتاده رنج می برند.
 3. کسانی که از دست دادن کامل ابرو را تجربه میکنند.
 4. اهداف آرایشی مانند تنظیم شکل ابرو یا افزایش تراکم.

بهترین روش کاشت ابرو

روشFUE  (استخراج واحد فولیکولیک) امروزه بسیار مورد علاقه است. این روش یکی از پیشرفته ترین تکنیک ها به حساب می آید و از مزایای زیادی برخوردار است؛ از جمله:

 • کمتر تهاجمی است

بسیار کمتر از روش FUT تهاجمی است؛ به طوری که هیچ زخمی در ناحیه اهدا کننده دیده نمی شود. این ماده در مراحل اولیه ریزش مو قابل استفاده است. در واقع این موضوع یک مزیت بزرگ برای بیماران محسوب می شود.

 • روشی ایده آل برای مدل های کوتاه مو

این یک روش ایده آل برای کسانی است که برای مثال، هنگام انجام تمرینات ورزشی موهای کوتاه را ترجیح می دهند. در این روش انتظارات کسانی که در تراشیدن موهای خود مشکلی ندارند، برآورده خواهد شد.

 • هیچ زخمی ایجاد نمی کند

FUE روشی است که باعث ایجاد زخم نمی شود. در هنگام جمع آوری پیوندها از ناحیه اهداکننده امکان ایجاد هیچ جای زخمی وجود ندارد. به این ترتیب، از روش FUE نه تنها در کاشت مو بلکه در کاشت ابرو، سبیل و ریش نیز به طور موثر استفاده می گردد.

 • تعداد زیادی از پیوندها قابل پیوند است

تکنیک FUE امکان پیوند بسیاری از پیوندها را در یک جلسه فراهم می کند. علاوه بر این، در صورت نیاز دو پزشک می توانند در کاشت مو شرکت کنند. به این ترتیب کاشت ابرو معمولا در یک جلسه انجام می شود.

عوارض کاشت ابرو

کاشت ابرو خطرات مشابه سایر روش های کاشت مو مانند خونریزی، عفونت، بی حسی و زخم شدن را دارد؛ اما بروز این موارد بسیار نادر است. خطرات دیگر ممکن است شامل چینش نادرست یا جهت گیری نامناسب ساقه های مو، رشد موهای زائد، از بین رفتن پیوند، آسیب به موهای طبیعی ابرو در اطراف و عدم تطابق نامناسب رنگ با بافت مو باشد. بعلاوه، لازم به یادآوریست که موهای پیوندی پس از شروع رشد به اصلاح مرتب نیاز دارند.

همچنین برخی از پوسته های کوچک ممکن است در روزهای بعد در منطقه تحت درمان ظاهر شوند. در برخی موارد، این موضوع ممکن است با قرمزی، کبودی یا تورم نیز همراه باشد. با این حال، عارضه عموما بدون نیاز به درمان اضافی با گذشت حدود یک هفته فروکش میکند.

پس از حدود ۲ – ۳ هفته، موهای تازه پیوند شده باید شروع به ریزش کنند تا جایی برای موهای جدیدتر و قوی تر ایجاد شود که جای نگرانی خاصی وجود ندارد. فولیکول های جدید مو باید تقریبا در طی ۳ تا ۴ ماه رشد کنند.


کاشتن ابرو برای چه کسانی ممنوع است

۱_ افرادی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال است چون در راه حال رشد هستند و ابروهای کاشته شده ممکن است بعد از مدتی بریزند.
۲_ کسانی که بیماری لخته شدن خون و یا منعقد شدن خون را دارند به دلیل استفاده از داروهای بی حسی و یا شکاف و بخیه ای که صورت می گیرد.

تجربیات کاشت ابرو

معمولا حدود ۷۰ درصد بیماران، زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله ای هستند که برای این عمل زیبایی اقدام می کنند. بر اساس تجربیات بیماران این عمل اغلب همراه با کبودی خفیف و ایجاد پوسته در محل ابرو است. حدود ۴ ماه طول می کشد که موهای جدیدی شروع به رشد کنند و می توانید انتظار داشته باشید که نتایج کار بعد از یک سال به حداکثر میزان خود(از لحاظ افزایش مو) برسد.

بسیاری از افراد به علت طولانی بودن روند درمان و نکاتی که باید پس از عمل ابرو رعایت کنند، امکان دارد که از این عمل خودداری نمایند. اما به گفته بیماران مختلف عوارض بعد از این بیماری و دوران نقاهت آن کوتاه بوده و بیماران بعد از چند روز می توانند روند عادی زندگی را در پیش بگیرند.

بیشتر افرادی که این عمل را تجربه کرده اند؛ خوشحال هستند که دیگر نیاز ندارند زمان زیادی را به کشیدن ابروها با کمک لوازم آرایشی اختصاص بدهند.

البته برخی افراد از این عمل جراحی اظهار نارضایتی کرده اند که علت عمده آن را مراجعه به مراکز عیر معتبر و متخصصان بدون مجوز بیان داشته اند.


قیمت کاشت ابرو

هزینه روش ترمیم ابرو بسته به میزان ریزش موی ابرو و اهداف شخصی شما متفاوت خواهد بود. برخلاف کاشت مو، هزینه، فقط به میزان پیوندهای مورد نیاز شما بستگی ندارد. بیشتر قیمت گذاری بر اساس اینکه از بین روشهای ترمیم ابرو کدامیک توسط شما و توصیه پزشک اجرایی باشد. تعیین خواهد شد. البته قیمت کاشت ابرو به تعداد گرافت هایی که فرد برای پیوند در نواحی بدون ابرو نیاز دارد نیز هم بستگی دارد.

 

بهترین کلینیک کاشت ابرو در تهران

فیلم کاشت ابرو

روش جدید کاشت ابرو