لیزر پوست

لیزر صورت

کاربرد لیزر در زیبایی  و درمان ضایعات مختلف پوستی

توانایی دستگاه های لیزر برای درمان گروهی از مشکلات پوستی بر اساس دو خصوصیت اصلی لیزر :

 • توانایی لیزر در تولید اشعه نوری متمرکز و قوی که به طور دقیق بافت مورد درمان را تخریب می کند .
 • توانایی اشعه لیزر برای متمرکز شدن روی هدفی مشخص بر اساس رنگ و دیگر خصوصیات بافت

انواع مختلفی از دستگاه های لیزر برای درمان ضایعاتی با رنگهای مختلف طراحی شده اند. لیزر آبی  در درمان ضایعاتی موثر است که رنگ قهوه‌ای یا آبی دارند . لیزر رنگدانه‌ای ضربانی ، برای درمان ضایعاتی به کار می رود که بسیار پر عروق می باشند یعنی حاوی رگ های خونی بسیار زیادی هستند و به همین دلیل برای درمان شبکه های ظریف عروقی که روی پوست ظاهر می‌شوند و یا توده های بافتی با منشا عروقی در پوست وسیله مناسبی هستند.

به غیر از موارد فوق لیزرها برای طیف وسیعی از ضایعات پوستی از قبیل زگیل های ناشی از ویروس ها جای زخم و تومورهای پوستی طراحی شده اند. انواع مختلف کاربردهای دیگر مانند پیلنگ پوستی صورت و از بین بردن موهای زائد از قابلیت های دستگاههای لیزر بدن و صورت می باشد.


کاربردهای لیزر صورت

 • از بین بردن خالکوبی با لیزر 

خالکوبی از طریق رنگدانه هایی به وجود می‌آید که به پوست نفوذ می کنند. لیزر به طور انتخابی روی رنگدانه ها تاثیر می‌گذارد و آنها را به صورت ذرات بسیار کوچک منفجر می‌کند. این ذرات کوچک را بعداً نوع خاصی از سلول های سفید خونی به نام ماکروفاژ در بر میگیرد، بدون اینکه هیچ آسیبی به بافت پوستی ناحیه مذکور وارد شود.

از بین بردن خالکوبی با لیزر 

 • لایه برداری از پوست یا پیلینگ با لیزر 

اصول لایه برداری با استفاده از لیزر مثل پیلینگ شیمیایی پوست است. در هر دو مورد، هدف ایجاد سوختگی سطحی در پوست می باشد. سپس همان گونه که زخم سوختگی بهبود می‌یابد، پوست جدید از نو، جوان شده ظاهر می‌گردد. تا سال‌های اخیر از آنجا که عمق سوختگی را نمی شد به طور دقیق کنترل کرد استفاده از لیزر برای لایه برداری پوست به دلیل خطر ایجاد زخمی عمیق تر از میزان مورد نظر امکان پذیر نبود ولی پیشرفت در تکنولوژی لیزر منجر به ساخت دستگاه های لیزری شد که قادر به تولید امواج با طول بسیار کوتاه و با زمانی تا کمتر از یک هزارم ثانیه بودند.  یعنی زمان واقعی تماس اشعه با پوست کوتاه تر می شود و امکان استفاده از لیزر برای لایه برداری پوست فراهم شد. در نتیجه این پیشرفت‌ها امروزه با استفاده از لیزر میتوان عمق نفوذ اشعه لیزر در پوست را به طور دقیق تعیین کرد و به عمق لازم برای درمان بافتهای پوست با عمقهای متفاوت، به طور دقیق دست یافت.

دستگاه های لیزر بدن

دستگاههایی که به این منظور استفاده می شوند عبارتند از :

لیزر co۲ – گاز کربنیک و  فراکشنال

این لیزرها عمدتاً برای برطرف کردن اسکار های آکنه (جای زخم جوش) و درمان چین و چروک های اطراف چشم و دهان استفاده می‌شوند. چین های عمیق تر ناشی از حرکات عضلات صورت مثل چین های پیشانی و بینی و دور ابرو کمتر به این درمان جواب میدهند. تاثیرات مفید حاصل از لایه برداری لیزری پوست دوام متغیری دارد و از فردی به فرد دیگر تفاوت می کند. عوارض جانبی اجتماعی پیلینگ لیزری پوست مشابه عوارضی است که در لایه برداری شیمیایی اتفاق می افتد.

مهمترین عوارض احتمالی عبارتند از قرمزی صورت که ممکن است تا سه ماه پس از درمان طول بکشد و نیز ایجاد اسکار و تغییراتی در رنگ پوست.  لایه برداری لیزری پوست روش کم خطری است به شرطی که انجام دهنده آن ماهر و درمان به جا و بر اساس دستورالعمل های معتبر پزشکی صورت گیرد.


لیزر موهای زاید

برداشتن موهای زائد با استفاده از لیزر 

ایده برداشتن موها با لیزر به نحوی که تاثیر درمان به مدت طولانی حفظ شود در سال ۱۹۹۵ انتشار یافت و اساس علمی این درمان این واقعیت است که بین فولیکول مو و پوست اختلاف رنگ وجود دارد. لذا انرژی نوری به سمت فولیکول‌های مو هدایت می‌شود. از آنجا که اشعه لیزر روی رنگدانه تیره موجود در پوست، لانه گزینی میکند پس هرچه پوست روشن‌تر و مو تیره تر باشد لیزر به شکل اختصاصی تری فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده و بافتهای اطراف را محفوظ نگه می‌دارد. در واقع اشعه لیزر فولیکول مو یعنی بستر رشد مو را تخریب می‌کند، بنابراین مو دیگر نمی تواند رشد نماید.


برای اطلاعات کاملتر این مقاله را مطالعه بفرماییدکلینیک لیزر پوست

از کجا بفهمیم یک کلینیک لیزر پوست خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

لوازم پزشکی

بیایید خصوصیات یک مرکز لیزر پوست مناسب را با هم بررسی کنیم:

 1. اولین نکته و مهم ترین نکته که باید مد نظرتون باشه مجوز رسمی و معتبر کلینیک مورد نظر میباشد که از اهمیت بالایی برخوردار هست. مراکز باید مجوز و گواهی نامه رسمی از سازمان های ذیصلاح داشته باشند و در معرض دید همگان قرار بدهند.
 2. باید از افراد متخصص و کاردان استفاده شود ، که افراد مراجع کننده با خیالی آسوده به طول درمان خود برسند و با رضایت کامل از کلینیک خارج شوند.
 3. کلینیک مد نظر از تجهیزات کاملی برخوردار باشد تا نظر بازدید کنندگان را جلب نماید.
 4. دارا محیط تمیز و آرامی باشد که آرامش مراجعین تضمین شود.
 5. نکته بسیار مهم مواد و محصولات استفاده شده در کلینیک هاست! لازم است که از نوع و مرغوبیت مواد به کار رفته اطمینان کامل داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که در آن کلینیک پوست از مواد با کیفیت بالا استفاده می شود. برای مثال موادی که در آن ها جیوه به کار رفته است، برای پوست بسیار مضر میباشند و شما بهتر است که از این مطلب اطلاع داشته باشید.
 6. وجود کادر خدماتی که اطلاعات کافی و کامل را با حوصله به شما ارائه بدهند.
 7. خدماتی نظیر جلسات رایگان مشاوره ، پکیج های رایگان بهداشتی و فردی و … نشانه های خوبی از یک کلینیک پوست معتبر و صاحب نام میباشد زیرا به شما نشان می دهد که برای انتخاب درست مراجعین احترام قائل است.
 8. در آخر باید به مکان جغرافیایی و سهولت در رفت آمد نیز دقت کرد، زیرا بعضاً، امکان طولانی شدن مدت زمان درمان و یا تکرار جلسات وجود دارد.

مرکز لیزر پوستمتخصص لیزر پوست

ویژگی های متخصص لیزر پوست

لازم به گفتن است که علمی ترین و با دانش ترین افراد در رابطه با لیزر پوست پزشکانی هستند که دارای تخصص یا فوق تخصص پوست باشند. پس باید دقت داشت که در کلینیک هایی که انتخاب میکنید و خوشایند شماست سرپرستی کار بعده پزشک متخصص لیزر پوست باشد،زیرا کار درمان پوست بسیار حساس بوده و باید به عواقب کار و عوارض درمان های غیر اصولی توجه شود.

وظیفه یک متخصص لیزر خوب

باید در نظر داشته باشید که  پزشک معالج شما وظیفه دارد؛

 • به طور کامل نحوه طول درمان شما را از ابتدا شرح دهد.
 • به موقع و منظم در جلسات درمانی شما حضور پیدا کند.
 • وضعیت بیمار خود را قبل و بعد از جلسات درمان بررسی کند.
 • بررسی میزان تغییرات در طول درمان . به جهت اطمینان پیدا کردن شما از روند بهبود.
 • برقراری ارتباط مناسب و صمیمی با بیمار صرفا برای برقراری آرامش بیمار.

همه و همه باعث برتری یک پزشک از دیگر پزشکان است.مطالب مرتبط بیشتر ⇓

لیزر پوست