پارافین

پارافین

پارافین به هر دو صورت جامد و مایع برای مصارف مختلف استفاده میشود. یکی از کاربرد های پارافین مایع خوراکی برای نرم کردن و روان کردن روده ها میباشد. به همین دلیل برای درمان یبوست از آن استفاده میشود. پارافین مایع برای تولید محصولات مراقبت پوست نیز در ترکیب با مواد دارویی دیگر به کار میرود زیرا از خشک شدن پوست جلوگیری میکند.

پارافین از هیدروکربن های اشباع شده ساخته شده است. از پارافین برای کاهش درد در مفاصل و ماهیچه ها استفاده میشود، پارافین با گرم کردن ناحیه باعث افزایش گردش خون، شل شدن ماهیچه ها و کاهش سفتی مفاصل میگردد. پارافین برای مصارف دیگر مانند روان کننده، عایق الکتریکی و ساخت شمع نیز کاربرد دارد. پارافین از لحاظ زیبایی شناختی برای پوست مصارف زیادی دارد. همانطور که گفتیم پارافین پوست را مرطوب نگه میدارد، به علاوه حفره های باز پوستی را می بندد و همچنین سلول های مرده پوست را حذف میکند تا پوست شاداب تر به نظر برسد. پارافین نقطه ذوب پایینی دارد و به همین دلیل به راحتی میتوان آن را روی پوست استفاده کرد.


خواص پارافین

خشکی پوست

ترک لب

پارافین موثر در رفع چین و چروک عمیق پیشانی

هفته ای ۲بار بار پارافین مذاب کمپرس کنید و ۲الی۱ ساعت ببندید و سپس باز کنید و در پوست و پیشانی را بزنید) – مانع رشد موی زائد (پوشاندن ناحیه مورد نظر هر شب با آن)۔


مضرات پارافین:

یبوست (مصرف دائم)- پارافین مایع برای کودکان، زنان باردار و مادران شیرده میتواند خطرناک باشد. از مضرات مصرف پارافین مایع خوراکی میتوان به اسهال، حالت تهوع و درد شکم اشاره کرد. پارافین برای پوست های حساس نیز مضر است و ممکن است باعث خارش و جوش زدن شود. پارافین به صورت موم شکل نیز وجود دارند که سفید یا بی رنگ و بی بو است.


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پارافین