پسته

پسته (خام)

 نامهای دیگر : فستق – پستی – بسطاقیا


پسته علاوه بر طعم عالی خواص زیادی برای سلامتی انسان دارد. پسته از ۷۰۰۰ سال پیش مصرف میشده و امروزه به صورت ویژه ای مورد توجه قرار گرفته است. پسته یکی از غنی ترین منابع ویتامین B6 است که این ویتامین برای عملکرد های مختلف در بدن از جمله تنظیم قند خون و تولید هموگلوبین ( مولکول حمل کننده اکسیژن در گلبول های قرمز) ضروری است. پتاسیم نیز در پسته به مقدار زیادی وجود دارد. پسته از اکثر مغزها و دانه های دیگر آنتی اکسیدان بیشتری در خود دارد. این آنتی اکسیدان ها از آسیب رسیدن به سلول ها جلوگیری میکنند و خطر ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان را کاهش میدهند. لوتئین و زی زانتین (Lutein , Zeaxanthin) دوتا از آنتی اکسیدان هایی هستند که در پسته بیشتر از هر مغز دیگری وجود دارند و این آنتی اکسیدان ها برای سلامت چشم ها بسیار مهم هستند.

با این که مغزهای مختلف فواید بسیاری برای سلامتی دارند اما اکثر آنها کالری بالایی دارند. اما پسته با وجود مواد مغذی زیاد کالری پایین تری از دیگر مغزها دارد. با وجود کالری پایین حدود ۲۰ درصد وزن هر پسته را پروتئین تشکیل میدهد و منبع بسیار خوبی از پروتئین میباشد. همچنین در پسته آمینو اسیدهای ضروری که در بدن تولید نمیشوند وجود دارد و باید پسته در رژیم غذایی سالم قرار داشته باشد. پسته با داشتن پروتئین و فیبر احساس سیری ایجاد میکند و به دلیل داشتن کالری پایین میتواند به کم کردن وزن کمک کند. پسته باعث کاهش فشار خون و کلسترول میشود درنتیجه برای سلامت قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی مفید است. برخی از فیبرهای موجود در پسته از نوعی  هستند که توسط باکتری های روده به زنجیره های کوچک اسیدهای چرب تبدیل میشوند که این اسیدهای چرب خطر اختلالات سیستم هاضمه، سرطان و بیماری های قلبی را نیز پایین می آورند.

منبع

 

لیستی از خواص پسته و مضرات آن

 

خواص پسته

طبع آن گرم و خشک است – اسهال – مقوی – استفراغ – تصفیه خون – لاغری و ضعف جسمانی – زخم معده – تقویت معده (مربای سیز) – زیاد کننده اسپرم (روغن) – طحال – ضد سودا – متعادل کننده غدد تیروئید (روزی یک مشت) – حافظه – ترشحات رحم (برگ) – خروج مقعد(حمام ته نشین با جوشانده پوست).

تاول دهان (پوست سبز) – کبد – درد روده – یرقان – سوختگی و ماساژ عضلات (روغن) – قولنج (کولیت) کبد – سردی کبد – سرفه مزمن – لاغری – مثانه – ضعف کلیه – طحال – عطش – دندان – خوشبوکننده دهان – ریزش مو(شستشو با جوشانده پوست سبز) – وسواس – تقویت قلب -سکته – مسمومیت


 مضرات پسته

یبوست (کال) – نفخ شکم – خارش پوست – اسیدی کننده خون – نقرس – اسیداوریک – مو – معده (روغن)


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پسته