پنبه

پنبه

نامهای دیگر : قطن – پنبوق – کوتون – گویمسپیوم – کلوزه – حب القطن (پنبه دانه) – قور (پنبه تازه)


پنبه یکی دیگر از گیاهانی است که قسمت های مختلف آن به عنوان داروی گیاهی استفاده میشود که در تعریف طب سنتی ایران، طبع آن گرم و خشک است. یکی از کاربردهای پنبه به عنوان مرهم برای سوختگی ها است به این نحو که آن را سوزانده و خاکسترش را با روغن زیتون مخلوط کنید، سپس خمیر حاصل را روی موضع زخم بگذارید تا بهبود پیدا کند.

برگ گیاه پنبه برای درمان آبسه کاربرد دارد. برگ تازه پنبه را آسیاب کرده و دوبار در روز روی آبسه بگذارید. تهیه خمیر از برگ های گیاه پنبه و استفاده موضعی آن برای بهبود اختلالات پوستی موثر است. اگر ترکیب دانه های آسیاب شده گیاه پنبه و عسل را به مدت ۷ روز مصرف کنید به درمان اسهال مزمن کمک شایانی میکند. همچنین اگر از گل های گیاه پنبه خمیر تهیه کنید میتوانید از این ماده برای درمان زخم ها یا آکنه های پوستی استفاده نمایید. روغن دانه های گیاه پنبه برای درمان رماتیسم مفید است. دانه های پنبه خاصیت ضد درد نیز دارند. دانه های پنبه را آسیاب کنید و روزی دوبار نصف قاشق چایخوری دانه آسیاب شده را با آب مخلوط کرده و بخورید تا دردتان تسکین یابد.

پوست ریشه گیاه پنبه یک محرک جنسی قوی است و همچنین به زایمان راحت تر زنان باردار کمک میکند. دانه له شده پنبه در ترکیب با شیر برای کاهش سردرد موثر است. جوشاندن برگ های پنبه و مصرف آن برای درمان مالاریا استفاده میشود.

روغن دانه پنبه منبعی غنی از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و ویتامین E میباشد. برخی محققین به دلیل وجود این مواد مفید و کمبود کلسترول در آن، روغن دانه پنبه را روغنی مفید میدانند ولی برخی محققین معتقدند که مضرات خاصی هم از این روغن ناشی میشود. پس در مصرف روغن دانه پنبه باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.

لیستی از خواص پنبه و مضرات آن

خواص پنبه

(طبع آن گرم و خشک است) – دارای ویتامین E (دانه) – منبع فسفر (کنجاله تخم) – ضد آلرژی(ضماد شکوفه و برگ) – نرم کننده سینه (مغز دانه) – شادی آور (شکوفه) – وسواس – ورم (سوخته را ضماد کنید) اسهال (آب برگ با شربت سیب) – اسهال خونی (ریشه) – سردرد (پنبه دانه) – رعشه (پوشیدن البسه پنبه ای) – زگیل (بر زگیل گذاشتن و آنرا آتش زدن تا داغ شود).

معده – لاغری (مغز پنبه دانه با سکنجبین در گرم مزاجان و با دارچین در سرد مزاجان *) – گوش درد (چکاندن روغن) – زیاد کننده اسپرم (مغز تخم پنبه) – نیروی جنسی (دانه) – انزال زودرس (تخم) – ورم بیضه (دانه پنبه از غوزه جدا شده را گرم کنید روی برگ انجیر پهن کنید و ضماد کنید) – جنون (شکوفه) – حافظه (شربت شکوفه) – نازائی (۳ ماه روزی ۲۰ گرم مغز دانه) – سهولت زایمان (پوست ریشه) – احتقان رحم(حمام ته نشین) – قاعده آور (پوست ریشه – گل) – آغاز دیوانگی (شربت) – سوختگی (ضماد شکوفه و برگ) – نقرس (ضماد آب برگ آن + روغن گل).

پنبه دانه


مضرات پنبه

آسم (پنبه دانه) – سردرد (پنبه دانه) – سمی (پوست پنبه رغن گرفته – کنجاله) – زنان حامله – کلیه (پنبه دانه)


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پنبه