پنیر

پنیر

 نام دیگر : جبن

پنیر یکی از لبنیات پرکاربرد و جزء جدا نشدنی صبحانه ایرانی است. پنیرها انواع مختلفی دارند که از شیر حیوانات مختلف و یا به روش های گوناگونی تهیه میشوند. همه ما میدانیم که پنیر به دلیل اینکه جزو لبنیات میباشد حاوی کلسیم زیادی است و به همین دلیل گزینه مناسبی برای تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان ابوده و همچنین خود کلیسم برای سلامت ناخن ها و تقویت دندان ها نیز مفید است. در پنیر ویتامین B نیز وجود دارد که این ویتامین به از بین بردن لکه های پوست و بهبود سلامت پوست، کاهش فشار خون و افزایش رشد مو کمک میکند.

پنیر حاوی ماده ترپتوفان است که تولید سروتونین در بدن را افزایش میدهد، در نتیجه باعث کاهش استرس و افزایش آرامش میگردد. این ماده لبنی منبع بسیار خوبی از پروتئین است و در بدن برای رشد عضلات میتواند استفاده شود. همانطور که گفتیم پنیر منبع خوبی از ویتامین B میباشد که این ویتامین برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز مفید است. علاوه بر این ویتامین، پنیر حاوی اسید لینولئیک و اسفنگولیپید نیز هست که بدن را در برابر ابتلا به سرطان مقاوم تر میکند.

پنیر برای بیماران دیابتی گزینه مناسبی است زیرا در پنیر ماده بوتیرات به مقدار زیاد یافت میشود و بوتیرات سطح انسولین بدن را در حد بالایی حفظ کرده و برای بیماران دیابتی مفید است. جالب است بدانید که پنیر باعث افزایش حس شادی نیز میشود. اسید آمینه تیروزین و چربی های موجود در پنیر که ترشح دوپامین در مغز را افزایش میدهند باعث ایجاد حس آرامش و شادی در فرد میشوند.

مواد معدنی کلسیم، پتاسیم و منیزیم که از مواد مورد نیاز بدن هستند در پنیر به مقدار مناسبی وجود داشته و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش میدهند. از دیگر خواص پنیر اینکه ترپتوفان موجود در پنیر علاوه بر کاهش استرس به داشتن خوابی آرام نیز کمک میکند. کلسیم موجود در پنیر برای بهبود بیماری آرتریت و همچنین کاهش سردرد های میگرنی نیز مفید است.


 

از خواص و کاربردهای پنیر بیشتر بدانید

خواص پنیر

طبع آن سرد و تر است – دارای ویتامین B1 و B۱۲ و دارای کلسیم – منیزیم – گوگرد – ملین (بی نمک) اشتها (شور) – تب – نازائی (شب بخورید) – راشیتیسم – حافظه (با گردو ولی خود آن به تنهائی در بعضی باعث اختلال حواس میگردد) – لاغری (با گردو) – ضد سودا – لکه سیاه پوست – معده – زخم معده به هضم غذا بعد از غذا) احتمال جنین دختر را بالا بردن – شیر افزا – عفونت کلیه – زخم روده – اسهال – مسمومیت – بازکننده زگیل (ضماد با عسل) – بی خوابی – امراض صفراوی – پیشگیری از ضعف شنوائی – مرض قند – صفرا آور – تقویت بینائی (بی نمک).


مضرات پنیر

کاهش حافظه – اسیدی کننده خون – لکنت زبان – رماتیسم (تخمیر شده) – هپاتیت روده (چرب) – آستم – زیاد کننده خلط ریوی – سرطان – سرماخوردگی – صفرا (تخمیر شده) – فشارخون – قلب (کهنه و شور) – آلبومینوری (کهنه) سرد مزاجان – اشتها (بی نمک) – معده (شور) -سنگ کلیه و مثانه (سنگ فسفاته) – مالیخولیا (کهنه) – بلغم – تصلب شرائن – بواسیر – کابوس (با طالبی یا گرمک) – ورم پروستات – برص – عرق بدبو – کلسترول – آترومی – چاقی – ضعف دید (شور) – چربی خون – ورم کلیه (کهنه) – نقرس – اسیداوریک – جرب – قولنج (کولیت) – یبوست (شور و کهنه).


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پنیر