پونه

پونه

نامهای دیگر: مانتا پولژیوم – راخونه – پیتنک – فلیحا – حبق – ملیه – ثومس – سعتر الحمام – مانت پولپو – پودنه – پودنج – قودنج – غاغه – غاغ – حبق التمساح – پذم

 

پونه گیاهی است با طبع گرم و خشک که در طبیعت به صورت خودرو، سبز میشود و میتوان آن را از طریق ریشه در گلدان نیز تکثیر کرد. پونه به دلیل داشتن ماده منتول برای درمان سرماخوردگی مفید است و به تقویت سیستم تنفسی نیز کمک میکند و باعث پاک سازی سیستم تنفسی از مخاط اضافی میگردد. یکی از کاربرد های قدیمی پونه برای رفع نفخ میباشد زیرا پونه گازهای انباشته شده در روده را از بدن خارج نموده، همچنین درد معده را کاهش میدهد و با تولید صفرا به هضم آسانتر غذا کمک مینماید.

پونه آرامش بخش است و مصرف آن باعث برقراری در تعادل اعصاب میشود. از دیگر کاربردهای پونه تحریک قاعدگی برای تنظیم آن در زنان است. همچنین برای تنظیم فشار خون نیز میتوان از پونه استفاده کرد. این گیاه مقادیر زیادی از مواد معدنی شامل کلسیم، پتاسیم و منیزم را در خود جای داده و حاوی ویتامین C میباشد. از پونه روغن نیز گرفته میشود که این روغن خاصیت بی حس کنندگی دارد و برای کاهش درد مفصل ها و عضلات بکار گرفته میشود. روغن پونه برای پوست نیز مفید میباشد و از چین و چروک پوست جلوگیری میکند همچنین خارش پوست و سیاهی آن را بهبود میبخشد.

برای محافظت از پوست و رفع چین و چروک این مقاله را مطالعه بفرمایید.

کلسیم در پونه به مقدار زیاد وجود دارد به همین دلیل برای رشد استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان نیز مفید است. گفته میشود که جویدن پونه به همراه نعنا سکسکه را قطع میکند! از پونه، دمنوشی تهیه میگردد که برای تنظیم فشار خون، رفع خستگی، کاهش استرس و بهبود سرفه و سردرد کاربرد دارد.

خواص پونه و کاربردهای آن

خواص پونه

طبع آن گرم و خشک است – دارای ویتامین های A . B . C – دارای آنتی بیوتیک (پونه کوهی) – محرک مفاصل و نقرس (۲ ساعت ضماد کنید) – تپش قلب – یرقان – استسقاء – استفراغ – ضد بلغم – انگل – چروک (روغن) – پاک کننده معده – نفخ – ضعف معده و سوءهاضمه – دل درد (با نان) – طحال سرخ کردن عضو – خون دماغ (چکاندن با کافور) – ضد سودا – تب و لرز – یبوست – نیش عقرب – اسید اوریک – نیروی جنسی.

نرم کننده مواد صفراوی – صفرا آور – تقویت و ضدعفونی روده (خصوصا پونه کوهی) – ناراحتیهای زهدان – قاعدگی دردناک (جوشانده) – سیاهی پوست – خارش پوست (مالش) – تقویت قلب (استنشاق سرشاخه) – فشارخون – کبد (پونه کوهی) – از بین برنده بوی سیر – ضد انگل – تصلب شرائن – تقویت اعصاب – حافظه در سالمندان – خستگی نشاط آور – آمفیزم ریوی – سیاه سرفه – سکسکه – ضد سم جانوران گزنده – بی اختیاری ادرار – خشکی دهان (پونه کوهی)


مضرات پونه 

روده – حافظه – سردرد – سقط جنین (بخصوص شیاف) – زیاد کننده عرق. مصرف زیاد دمنوش پونه خطر مسمومیت را به دنبال دارد. 


 


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پونه