چغندر

نامهای دیگر چغندر : سلق – چکندر – بنجر – بت – بتراو – قنوتلون

 

خواص چغندر

خواص چغندر

۷ دلیل برای استفاده بیشتر از چغندر

 چغندر به تنظیم فشارخون کمک می کند

 از آنجا که چغندر سرشار از نیترات است (که توسط بدن به اکسید نیتریک تبدیل می شود)، به آرامش و گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند؛ در نتیجه گردش خون بهتر و افت احتمالی فشارخون ایجاد می شود. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ توسط هایپرتانسیون منتشر شد، نشان می دهد، در افرادی که آب چغندر می نوشند، فشار خون ۱۰ میلی متر جیوه کاهش یافته است.

 

  1. چغندر قدرت بدنی را تقویت می کند

آب چغندر با ایجاد جریان خون سریع تر و دریافت اکسیژن بیشتر از عضلات در طول تمرین، می تواند به شما کمک کند که سریع تر باشید. آن دسته از نیترات هایی که به کاهش فشار خون کمک می کنند، به ایجاد یک ضربه استقامت فیزیکی نیز کمک می کنند. مطالعه سال ۲۰۰۹ در مجله فیزیولوژی کاربردی نشان داد که با کمک آب چغندر عملکرد ورزش با شدت بالا بهبود یافته است. پس از مصرف آب چغندر سطح نیترات دو تا سه ساعت پس از مصرف به اوج خود می رسد؛ بنابراین طبق برنامه ریزی خود تمرین کنید.

 

  1. چغندر به شما قدرت مغزی بیشتری می دهد

جریان اکسیژن اضافی در خون شما فقط به عضلات نمی رود؛ بلکه به مغز شما هم منتقل می شود که عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. در مطالعه ای مشخص شد که با افرادی که روزانه ۱ فنجان آب چغندر به مدت دو هفته نوشیدند، ۴٪ سریع تر از شرکت کنندگانی که دارو دریافت کرده اند، نتیجه می گیرند.

 

  1. چغندر شما را منظم نگه می دارد

یک فنجان چغندر حاوی ۳٫۵ گرم فیبر است که بیشتر آن فیبر نامحلول است. کلینیک مایو می گوید: “این نوع فیبر باعث جابه جایی مواد از طریق سیستم گوارشی شما می شود و حجم مدفوع را افزایش می دهد؛ بنابراین می تواند برای کسانی که با یبوست یا مدفوع نامنظم دست و پنجه نرم می کنند، مفید باشد. “

 

  1. چغندر به بهبود ظاهر پوست کمک می کند

 چغندر مملو از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد آسیب رسان مبارزه می کند. رادیکال های آزاد باعث آسیب سلولی می شوند و تا حدی مسئول علائم قابل مشاهده پیری هستند. آنتی اکسیدان های نیروگاهی که چغندر شامل آن است، عناصر غذایی گیاهی به نام بتالین است که بهتر از ویتامین C و آنتوسیانین است که قادر است با رادیکال های آزاد مقابله کند.

 

  1. چغندر با التهاب مبارزه می کند

 التهاب بخشی از پاسخ ایمنی بدن است. این باعث دفاع بدن در برابر مهاجمان خارجی می شود، بافت آسیب دیده را ترمیم و به روند بهبود کمک می کند؛ اما در صورت مزمن شدن نیز می تواند مشکل ساز شود. چغندر می تواند به کاهش شدت التهاب مزمن کمک کند؛ زیرا حاوی اسید آمینه بتائین است

 

  1. چغندر برای سم زدایی عالی است

این ماده وظیفه فیلتر کردن خون، ساخت پروتئین برای لخته شدن خون، سم زدایی مواد شیمیایی و متابولیسم داروها را دارد. با انجام همه اینها، صفرا ترشح می شود که در نهایت به دستگاه گوارش باز می گردد. چغندر به پاکسازی و عملکرد کبد کمک می کند. آن دسته از آنتی اکسیدان های بتالین که به ظاهر خوب پوست کمک می کنند، به کبد نیز کمک می کنند که مواد شیمیایی و سموم را به طور موثر سم زدایی کند. چغندر همچنین به نازک شدن صفرا ترشح شده توسط کبد کمک می کند و باعث می شود آزادانه به روده کوچک برود.


 

فهرست کلی خواص چغندر

 

(طبع آن سرد است) – دارای ویتامین B – کبالت – تقویت قوای جنسی زنانه – دارای اثر رادیو اکتیو – قلیائی کننده خون (بری خنک – مقوی – ملین – آرام کننده – فشار خون (آب جوشانده خون – تصفیه خون – التهاب کبدی (برگ) – درد مفاصل – دندان درد (آب برگ) – سیاتیک – ورم پشت پا (ضماد برگ) – خروج مقعد (تنقیه آب) – سوختگی (مالش با برگ پخته) – کم خونی – مدر – ورم کلیه – درد کلیه – التهاب مثانه – بواسیر – بیماریهای پوستی – جذام – قاعدگی- دارای هورمون می کننده خون (برگ) – خستگی – ارخون (آب جوشانده آن) – اوره – سوءهاضمه – زخم معده (آب) – اشتها – رعشه – نیروی جنسی – گرفتگی طحال (پختن با عسل و خردل) – درد گوش (آب آن با روغن بادام گرم بچکانید) 

موخوره (ضماد برگ) – کهیر (ضماد با عسل) – یبوست – واریس (خام پیش از غذا ضماد برگ آن با اسید بوریک) – لاغری (خام) – شوره سر (مالش با آب آن) – بند آورنده خون – اسهال خونی – سرفه – سکته مغزی – اسیداوریک – موخوره (شستن با نطرون) – شوره سر(شستشو با جوشانده برگ) – مو(با حنا) – سیاه کردن مو (هر روز شیره آنرا با ماست بخورید) – ضد بلغم (دم کرده تخم) – اعصاب – حافظه – آنژین قلبی – چاقی (آب آن) – سردرد (آب برگ) – آب مروارید – قهوه چغندر(پوست آنرا بتراشید و چغندر را به قطعات ۵ سانتی در آورید و در آفتاب خشک کنید و سپس در کوره بو دهید تا رنگ آن زرد شود و بسائید و دم کنید) – پیسی ( با گوشت گاو).


مضرات چغندر

عدم جذب ویتامین C – مرض قند – خون – فشارخون – معده – نفخ – قولنج (کولیت) – استفراغ – دلپیچه – درد نقرس – حساسیت کودکان زیر ۶ماه


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

چغندر