هر آنچه باید در زمینه کاشتن مو بدانید

کاشت مو یک روش جراحی است که شامل برداشتن مو از ناحیه ای از پوست سر (محل دهنده) و پیوند به منطقه دیگر (محل گیرنده) است. این عمل توسط جراح ترمیم مو انجام می شود و یکی از معروف ترین «درمان های» ریزش مو است.

کاشت مو

فکر کاشتن مو معمولا به دنبال جواب برای یکی از سوالهای زیر پیدا می شود

آیا شما نیز توجه کرده اید که اخیرا در حال از دست دادن بخشی از موهای خود هستید؟

 آیا پوست سر شما در بعضی از قسمت های سر مشخص است؟

 آیا تاکنون راه حل هایی برای رفع این مشکل امتحان کرده اید؛ اما همه بی فایده بوده باشد؟

در این موارد معمولا افراد به آخرین امید خود یعنی کاشت مو روی می آورند.

ولی از آنجا که تا کنون با این موضوع روبرو نشده و تجربه ای ندارید، بنظر میرسد انتخاب بین روش های مختلف کاشت مو کاری بسیار دشوار بوده و اغلب سوالات زیادی برای اشخاص بوجود می آید مانند:

 1. آیا همه آنها نتایج مشابهی دارند؟
 2.  با این همه چه تفاوت هایی بین آنها وجود دارد؟ 
 3. بهترین روش کاشت مو چیست؟ 
 4. کاشت موی طبیعی به چه صورت است؟
 5. آیا کاشت مو برای بار دوم ممکن است؟
 6. کاشت مو برای افراد دیابتی چه شرایطی دارد؟
 7. همچنین قیمت کاشت مو چه میزان است؟ وغیره….

 


در مقاله حاضر سعی می کنیم به سوال های مطرح شده پاسخ دهیم که در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کنیم، پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

معمولاً موی کاشته شده طی ۶ ماه تا یکسال رویش خواهد داشت و کاشت مو به مدت کوتاه به اندازه موی طبیعی نمی شود. اگر ریزش مو به دلیل عمل جراحی و بیماریهای غدد به طور دائم از بین می رود ممکن است موی کاشته شده نیز دچار ریزش شود.


روشهای کاشتن مو

کاشتن مو به روش fit

روش fit در این روش فولیکولهای مو که fug نامیده می‌شود به صورت تک تک یا چند تایی از پشت سر با استفاده از دستگاه یا هولدر پانچ می شوند و در قسمت هایی که فاقد مو هستند کاشته می شوند.
این روش به صورت چند جلسه نتیجه بخش خواهد بود و در هر جلسه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ فولیکول از بانک مو( پشت‌ سر) برداشته می‌شود ودر نواحی بی مو کاشته میشود.

کاشت مو به روش fit
کاشت مو به روش fit

 

 hair transplant fit

 

کاشت مو به روش fut

روش fut در این روش مقداری از پوست سر برداشته شده که به اصطلاح به آن flap می‌گویند و توسط کات کار به واحدهای کوچک به اسم graft تبدیل می‌شود و در نواحی مختلف کاشته می شوند.

کاشت مو به روش fut

 

کاشتن مو به روش sut

روش sut در این روش از پانچ اتوماتیک برای برداشتن گرفت استفاده می‌شود که هم باعث سرعت بالا شده و هم آسیب کمتری به فولیکول مو ایجاد می‌شود این روش بدون درد و خونریزی می باشد.

sut


 

بهترین روش کاشت مو

در واقع، همه روش های کاشتن مو به دو نوع اصلی تقسیم می شوند. اولین مورد به اصطلاح درمان FUT است که مخفف «پیوند واحد فولیکول» می باشد. در این حالت نواری از پوست با مو از ناحیه اهدا کننده برداشته شده و به محل گیرنده طاس منتقل می گردد. 

نوع دیگر به نام استخراج واحد فولیکولار (FUE) یا کاشت تک مو شناخته می شود. در اینجا تک موها با فولیکول های خود از محل اهدا کننده گرفته می شوند، در یک محلول پردازش شده و سپس به منطقه گیرنده پیوند داده می شوند.

برای تشخیص بهترین روش کاشت مو تفاوت های ظریفتر دیگری نیز بین این دو روش وجود دارد. همچنین تشخیص بین کاشت مو و کاشت موی خود بیمار بسیار مهم است. مورد اول به معنای قرار دادن موهای مصنوعی به مناطق طاس است. استفاده از موهای مصنوعی در عمل پزشکی زیبایی بسیار مشهور است؛ به ویژه هنگامی که موهای طبیعی واقعا نازک و روی کل سر پخش شده باشد. این روش همچنین مورد پسند مردان و زنانی است که موهای بلندی ندارند و نمی خواهند موهای خود را قبل از عمل کوتاه کنند.

در صورت کاشت موی طبیعی، همانطور که از نامش پیداست، موی طبیعی بیمار از مناطقی با حجم موی متراکم گرفته می شود و به مناطقی که موی کمی دارد یا اصلا مو ندارد، منتقل می شود.

در واقع بهترین روش کاشت مو برای شما تا حد زیادی به وضعیت موی فعلی شما بستگی دارد. هدف همه روش ها این است که دوباره دو موهبت موهای سر و اعتماد به نفس به شما برگردد. رویکرد قدیمی FUT به این معنی است که جراح یک نوار از پوست اهدا کننده می گیرد و سپس فولیکول های مو را از آن استخراج می کند.

در روش FUE ، فولیکول های مو به طور جداگانه با یک سوزن توخالی استخراج می شوند. بنابراین، FUE نوع ملایم تر و موثرتری است که هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد و دوره نقاهت کوتاه تری دارد. به همین دلایل، ما به شدت توصیه می کنیم درمان FUE را انتخاب کنید. علاوه بر این، روش های مختلفی از FUE  ارائه می گردد که حتی نتیجه بهتری نیز برای شما فراهم خواهد شد.

بهترین روش کاشت مو


کاشتن موی طبیعی و فواید آن

در روش کاشت طبیعی، مو از بدن خود بیمار گرفته می شود (موهای پشت سر، ریش یا بدن) و در ناحیه طاس کاشته می شود. 

معمولاً موی کاشته شده طی ۶ ماه تا یکسال رویش خواهد داشت و کاشت مو به مدت کوتاه به اندازه موی طبیعی نمی شود. اگر ریزش مو به دلیل عمل جراحی و بیماریهای غدد به طور دائم از بین می رود ممکن است موی کاشته شده نیز دچار ریزش شود.

کاشت مو

 

مزایای زیادی در پیوند و کاشت موی طبیعی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • این تنها راه حل دائمی برای ترمیم ریزش مو یا افزودن تراکم مو است. همچنین یکی از موثرترین راه ها برای داشتن موهایی با ظاهر طبیعی است.در واقع تشخیص اینکه موها، کاشته شده و یا اینکه موی طبیعی است، مشکل خواهد بود.
 • کاشت موی طبیعی برای مردان و زنانی که دچار ریزش مو هستند، بسیار مناسب است؛ زیرا این روش یک راه حل دائمی برای بازیابی مو است.
 • پس از اتمام مراحل کاشت موی طبیعی، فرد می تواند بدون هیچگونه نگهداری، از موهای دائمی لذت ببرد.مدیریت مو کاملا بدون دردسر خواهد بود و شرایط خاصی ندارد.
 • پس از کاشت مو، می توان به هر روشی آنها را مدل داد و موها نیز کاملا طبیعی رشد می کنند که می توان آنها را رنگ، صاف یا کوتاه کرد.

کاشتن مو بدون جراحی و درد

برای کسانی که از عوارض جانبی مرتبط با کاشت مو به وسیله جراحی کمتر نگران هستند، گزینه های غیرتهاجمی وجود دارد. هر چند همه آنها توصیه نمی شوند؛ اما بیایید نگاهی به برخی از رایج ترین آنها بیندازیم.

داروها

دو روش رایج در دسترس بدون نسخه، ماینوکسیدیل و فیناستراید هستند. آنها تنها دو داروی ریزش مو با تایید FDA  هستند که در حال حاضر در بازار وجود دارد.

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT)

ثابت شده است که یک گزینه درمانی جدید برای مبتلایان به ریزش مو، لیزر درمانی با سطح پایین (LLLT) است. این روش توسط اعمال موارد زیر انجام پذیر می شود:

 • تحریک ورود مجدد فاز آناژن در موهای فاز تلوژن
 • طولانی شدن مدت زمان فاز آناژن
 • افزایش سرعت رشد مو در فولیکول های فاز آناژن
 • جلوگیری از پیشرفت فاز کاتاژن زودرس

اگر چه این روش شناخته شده است؛ اما نحوه انجام آن هنوز هم کمی مبهم می باشد. برخی محققان حدس می زنند که این درمان ممکن است مستقیم بر میتوکندری در سلول اثر بگذارد و متابولیسم سلول را تغییر دهد.

شانه و کلاه ایمنی

در حالی که LLLT به طور منظم در مطب متخصصان ریزش مو انجام می شود، می توانید با کمک شانه و کلاه ایمنی از این روش درمانی در خانه نیز استفاده کنید. استفاده از هر دو روش نتایج مثبتی داشته و نشان داده شده است که هر دو در صورت استفاده منظم، ، عوارض جانبی بسیار کمی دارند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ به عنوان یک روش درمانی طبیعی و بسیار موثر برای لاغری و طاسی، درمانی است که سال ها در درمان زخم و چین و چروک صورت گرفته است. با این حال، در سال های اخیر، میکرونیدلینگ روی پوست سر نیز اعمال شده است و اثرات مثبت آن باعث تغییر زندگی در مبتلایان به ریزش مو شده است.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل

اگرچه یک رژیم غذایی مناسب نمی تواند همه ریزش های مو را درمان کند؛ اما بدن شما را به حالت طبیعی تری می رساند. در نتیجه، ممکن است تغییرات مثبتی از جمله رویش مجدد مو را تجربه کنید.

فولیکول های موهای شما، مانند بسیاری از بافت های دیگر بدن، برای زنده ماندن به دو چیز نیاز دارند: اکسیژن و مواد مغذی. اینها از طریق خون منتقل می شوند؛ اما تنش پوست سر می تواند این جریان خون را محدود کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به فولیکول ها کاهش دهد. این می تواند باعث کند شدن رشد مو و توقف آن شود. به همین دلیل رژیم غذایی بسیار مهم است.


 

کاشتن مو برای بار دوم

جراحی کاشت مو راه حل دائمی برای کم پشت شدن موها ارائه می دهد. با این حال، در بیشتر مواقع رسیدن یا حفظ نتیجه خوب یک فرآیند در بازه طبیعی بوده و به همین ترتیب ممکن است به کاشت مو برای بار دوم در طی سالهای متمادی احساس نیاز شود. تعداد موهای باقیمانده موجود برای انجام اقدامات مکرر و زمانی که باید بین دو جلسه منتظر بمانید، در افراد بسیار متفاوت است.

علاوه بر نتیجه خوب یا بد در پیوند(های) قبلی، مهم است که آیا در حال حاضر ریزش مو وجود دارد یا خیر. با توجه به ماهیت ریزش مو، پیش بینی اینکه حتی چند عمل جراحی در آینده ضروری خواهد بود، دشوار است. با این وجود، کاشت مو می تواند ۲-۴ بار در طول زندگی فرد تکرار شود. 

کاشتن مو برای این افراد مناسب نیست!

۱_ افرادی که کمتر از ۲۵ تا ۲۷ سال سن دارند به این دلیل که طرح ریزش موی آنها در این سنین مشخص نیست. 
۲_از آنجاکه در فرایند کاشت مو، از پشت سر یا به اصطلاح بانک ‌مو، مو برداشت می‌شود، لذا افرادی که در پشت سر و کناره های سرخود موی کافی ندارند مورد مناسبی برای این منظور نیستند.

۳_ افرادی که دارای بیماری‌های التهابی در سر هستند.

۴_افرادی که به بیماری خود ایمنی مانند لوپوس مبتلا می باشند.


کاشتن مو برای بیماران دیابتی

برخی از بیماران معتقدند کاشت مو برای بیمارانی که از دیابت رنج می برند، روش های غیرممکن و غیرقابل قبولی است. اما کاشت مو برای بیماران دیابتی کاملا متفاوت است.

بیماران دیابتی را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

 • کسانی که در سابقه پزشکی خانواده مبتلا به دیابت هستند؛ اما خود بیمار نیستند. یعنی بیمارانی که به انسولین NIDDM وابسته نیستند که به دو دسته تقسیم می شوند. این دو دسته کاندیدای روش کاشت مو هستند:
 1. بیماران دیابتی با سطح قند خون متوسط که با رژیم غذایی و بدون استفاده از دارو بیماری را کنترل می کنند.
 2. بیماران دیابتی که برای تنظیم میزان قند خون به مصرف دارو احتیاج دارند.

در مقابل این سه نوع به هیچ وجه برای عمل کاشت مو مناسب نبوده و لازم است که از خطرات ناشی از چنین روشی مطلع شوند:

 • بیماران دیابتی وابسته به انسولین IDDM (وابسته به انسولین) دیابت شیرین
 • بیماران دیابتی نوع ۳ / a که به انسولین همراه با داروهای دیگر برای کنترل و تنظیم میزان قند خون احتیاج دارند.
 • بیماران نوع ۳ / b که از تمام روش های ذکر شده در بالا برای کنترل سطح فشار خون خود استفاده کرده ولی هنوز نمی توانند آن را تنظیم نمایند.

 

بهترین مرکز کاشت مو

بسیاری از کلینیک های کاشت مو در جامعه وجود دارند که با مزایای زیادی باعث جذب مردم می شوند. واضح است که بسیاری از افراد ممکن است هنگام انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو برای نیازهای خود احساس سردرگمی کنند.

اگر شما نیز با همان سردرگمی روبه رو هستید و به دنبال بهترین مرکزی هستید که بتوانید به آن اعتماد کنید، سعی کنید کلینیکی را انتخاب کنید که از ویژگی های زیر برخوردار باشد. این ها برخی از ویژگی هایی است که بهترین مرکز کاشت مو باید به مشتریان خود ارائه دهد:

 • بررسی دقیق پرونده
 • درک نیاز و مشکل هر کاربر بصورت ویژه
 • راهنمایی مراجعه کنندگان توسط افراد متخصص
 • ایجاد احساس امنیت و اعتماد برای مشتری
 • درمان توسط پزشکان مجرب
 • تجویز داروهای مناسب
 • فرآیند پس از معاینه و پایش جراحی
 • تمرکز بر علائم پس از درمان و پیگیری تا بهبود کامل
 • استفاده از فن آوری های پیشرفته بجهت درمان

اینها برخی از خصوصیاتی است که کاربران باید در کلینیک مناسب کاشت مو به دنبال آن ها باشند.


 

قیمت کاشت مو

ارزانترین و گرانترین روشها کدامند؟

هزینه کاشت مو به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • سطح طاسی: اولین و مهم ترین عاملی که در هزینه های جراحی تأثیر می گذارد، سطح طاسی است. اگر در سه درجه اول طاسی هستید، هزینه آن در مقایسه با آخرین کلاس ها یا مرحله هفتم طاسی کمتر است. بنابراین شما باید برای بررسی میزان طاسی خود به متخصص مو مراجعه کنید.
 • الزامات گرافت: اگر سطح طاسی کم باشد، پیوندهای کمتری مورد نیاز خواهد بود و بالعکس. بنابراین نیاز به گرافت به سطح طاسی فعلی، تراکم لازم برای پوشاندن نواحی طاس، قابلیت دسترسی و خصوصیات موهای برداشت شده بستگی دارد.
 • روش کاشت مو: برای انجام این جراحی دو نوع روش اصلی وجود دارد که FUE و FUT است. در FUE ، جراح از روش مدرن برای برداشتن پیوند فردی استفاده می کند؛ در حالی که FUT یک روش معمول برای از بین بردن مو از ناحیه اهدا کننده است. علاوه بر این، FUE یک روش گران قیمت و بسیار موفق نسبت به FUT است.
 • تعداد جلسات: در بیشتر جراحی های ترمیم مو، به خصوص برای کسانی که در طاسی کم هستند فقط به یک جلسه درمان نیاز دارند که حداقل ۵ تا ۸ ساعت طول میکشد. اگر از طاسی شدید رنج می برید، برای انجام کامل کاشت موی مورد نظر خود به سه یا چهار جلسه در چند هفته زمان نیاز دارید.
 • محل کلینیک: هزینه کلینیک های کاشت مو با توجه به مکان متفاوت است. اگر بهترین کلینیک کاشت مو را در بالاترین مکان را انتخاب کنید، هزینه جراحی به طور خودکار افزایش می یابد.
 • شهرت کلینیک: علاوه بر موقعیت کلینیک، اعتبار آن نیز بسیار مهم است. کلینیک معتبر و برجسته مستقیم بر هزینه جراحی تأثیر خواهد داشت.
 • جراح باتجربه: اگر بهترین جراح را با مهارت های موثر و سطح بالایی از تجربه انتخاب می کنید، تأثیر به سزایی در قیمت جراحی را شاهد خواهید بود.
 • صلاحیت جراح: هزینه جراحان پلاستیک با صلاحیت، دارای مجوز و باتجربه در مقایسه با پزشکان متوسط ​​واجد شرایط هزینه بالاتری دارد. 
 • در دسترس بودن پیوند اهدا کننده: اگر بیمار فولیکول های موی سالم کافی در پشت پوست سر نداشته باشد، جراح موهای قسمت مناسب دیگر بدن مانند سینه و ریش را برمی دارد. موهای دیگر قسمت بدن حساس ترند؛ بنابراین نیاز به یک جراح با مهارت، ماهر و متخصص وجود دارد که این امر نیز باعث پرهزینه شدن فرآیند می شود.

بر این اساس می شود ارزان ترین و گران ترین روش کاشت مو را حدس زد. همانگونه که گفته شد هزینه پیوند به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی، جراح و سطح طاسی بستگی خواهد داشت. از آنجا که بیشتر اقدامات «توسط پیوند» انجام می شود، هرچه ریزش مو شدیدتر باشد، درمان هزینه بالاتری نیز در بر دارد.


 

سخن آخر…

در مقاله حاضر به بررسی بهترین روش کاشت مو، انواع آن، هزینه ها، مراکز مناسب برای ارائه چنین خدماتی، روش های کاشت مو بدون جراحی و کاشت مو برای افراد دیابتی پرداخته شد.

در حالی که روش های کاشت مو با کمک جراحی رایج است؛ اما آنها تنها روش های موجود نیستند. در حقیقت، روش های غیر جراحی زیادی وجود دارد که می توانید با همان نتایج (یا حتی بهتر) استفاده کنید. ضمن اینکه مهمترین عاملی که در هزینه های کاشت مو تاثیر دارد، میزان کم مویی سر است.