پرتقال

پرتقال ( تیره نارنج)

 نامهای دیگر : پرتقان – پرتاغان و سلطان مرکبات


پرتقال به داشتن ویتامین C بسیار زیاد معروف است. طبیعت این میوه خوشمزه سرد و خشک است. پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C زیاد که خود این ویتامین یک نوع آنتی اکسیدان است عامل خوبی برای مبارزه با رادیکال های آزاد و در نتیجه جلوگیری از سرطان می باشد. پرتقال سدیم کمی دارد در نتیجه فشار خون را بالا نمیبرد علاوه بر این پرتقال حاوی پتاسیم است که رگ ها را باز نگه میدارد و جلوی فشار خون بالا را میگیرد. پتاسیم و فیبرهای موجود در پرتقال برای سلامت قلب و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی نیز مفید میباشد.

هر لیوان آب پرتقال میتواند ۱۴ درصد نیاز روزانه بدن به پتاسیم را تأمین کند. فیبرهای موجود در پرتقال نیز حدودا ۱۰ درصد نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کرده و این فیبرها برای جلوگیری از دیابت یا پیشرفت آن مفید واقع میشوند. ویتامین C علاوه بر فواید گفته شده به تولید کلاژن نیز کمک میکند و این کلاژنها به بهبود انواع زخم و همچنین سلامت پوست کمک فراوانی میکند. همچنین ویتامین C جذب آهن برای بدن را آسانتر نموده، سیستم ایمنی را تقویت میکند و پیری چشم را به تاخیر می اندازد.

خوردن یک عدد پرتقال، ویتامین C مورد نیاز بدن را در مردان تا ۷۷ درصد و در زنان تا ۹۲ درصد تأمین میکند. پرتقال یک منبع بسیار خوب برای دریافت فولیک اسید یا همان ویتامین B9 است که برای مادران و نوزادان بسیار ضروریست. هر پرتقال حدودا ۱۲ گرم شکر هم دارد ولی نوع این شکر با شکر موجود در شیرینی و آبنبات فرق دارد و چون به همراه فیبر و ویتامین C و پتاسیم و بقیه مواد معدنی موجود در پرتقال مصرف میشود ضرر بسیار کمتری دارد. البته با همه این خواص مفید مصرف بیش از حد پرتقال میتواند باعث حالت تهوع، اسهال، درد شکم، سر درد و حتی بیخوابی شود.


 

لیستی از خواص پرتقال و مضرات آن

خواص پرتقال

(طبع آن سرد و خشک است) – دارای ویتامین C و B – دارای آسپیرین تصفیه خون – مقوی – تب – سرماخوردگی – پیشگیری از سرماخوردن در زمستان – ترومبوز خون سستی عروق دموی – قند خون (نوع ترش آن) * – پیوره (۲ ماه رژیم پرتقاله) – چربی خون صرع – ورم – یبوست (با پوستهای سفید دور گوشت) – اسکوربوت – لاغری (آب آن با شیر هر صبح) – مرض قند (ترش) * – اشتها – سوءهاضمه (با اسپاگتی و عسل) – زخم معده (با انجیر) – معده (جوشانده پوست – مربای پوست).

نقرس – اسید اوریک – زیاد کننده اسپرم – احتلام – طول عمر با عسل*) – صفرا – گواتر (ضماد کوبیده پوست آن) – بی خوابی (دم کرده برگ با عرق بهار نارنج ) – اطفال شیرخوار و ضعیف (با شیره) – پیشگیری از بواسیر – خستگی – اعصاب – تصلب شرائن – کلسترول – زیبائی – چاقی – انگل روده (آب آن تخم) – ورم روده (با خرما) – زخم روده و اثنی عشر – آپاندیس – تقویت روده (جوشانده پوست با عسل) – پیشگیری از سکته مغزی.

سردرد – آرام بخش – آستم (شیرین) – تپش قلب – راشیتیسم – پیشگیری از فساد دندان – کبد سالم – التیام دهنده زخم – پیگمانهای پوستی – پیشگیری از آب مروارید – سرطان سینه و سرطان لوزالمعده – مننژیت – سیاهی زیر چشم (ناشتا یک لیوان هر روز) – کک مک (مالش با پوست آن و سپس با گوجه فرنگی بمالید) – ترشحات سفید خانمها – بزرگی زبان – چین و چروک (مالش بعد از پاک کردن آرایش) – فشارخون – اسیدی کننده ادرار – عفونت کلیه – سیاتیک – عرق زیاد – اورمی (با خربزه) – فلبیت – اوریون.


مضرات پرتقال

گلوکوم (مربای پوست) – سوءهاضمه (با گوشت یا ماهی شور خوردن)-صفرا (پوست) – مرض قند (شیرین) – حساسیت در افراد مبتلا به نارسائیهای کبد.


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

پرتقال