چای سبز

خواص چای سبز

 

 خواص چای سبز

چای سبز چه خواصی دارد؟

چای سبز یکی از نوشیدنی های سالم است  و بعنوان ماده ضد پیری به شمار می رود. احتمالا تابحال در مورد فواید چای سبز برای سلامتی چیزهای زیادی شنیده اید، پس بهتر است همه خواص و مضرات چای سبز را با هم مرور کنیم.

چرا چای سبز؟

هزاران سال است که چای سبز به عنوان دارو استفاده می شود. منشا آن چین است؛ اما به طور گسترده در سراسر آسیا استفاده می گردد. این نوشیدنی کاربردهای زیادی از کاهش فشار خون گرفته تا جلوگیری از سرطان را دارد. دلیل این که چای سبز دارای مزایای سلامتی بیشتری نسبت به چای سیاه است، اساس فرآوری آن می باشد.

 چای سیاه به روشی فرآوری می شود که تخمیر را امکان پذیر می کند؛ در حالی که فرآوری چای سبز از روند تخمیر جلوگیری کرده و در نتیجه، حداکثر مقدار آنتی اکسیدان و پلی فنول موادی را که فواید زیادی به چای سبز می دهد را در خود حفظ می کند.

۱۱ خواص چای سبز و رابطه آن با سلامت بدن

در اینجا لیستی از فواید شگفت انگیز چای سبز آورده شده است؛ فوایدی که شاید از آنها آگاهی نداشته باشید. برخی از این مزایا هنوز مورد بحث است؛ بنابراین اگر می خواهید از چای سبز برای اهداف دارویی استفاده کنید، بیشتر تحقیق کنید.

 1. کاهش وزن: چای سبز باعث افزایش متابولیسم می شود. پلی فنول موجود در چای سبز برای تشدید سطح اکسیداسیون چربی و سرعت تبدیل غذا به کالری عمل می کند.
 2. دیابت: ظاهرا چای سبز به تنظیم سطح گلوکز در کاهش سرعت افزایش قند خون پس از خوردن غذا کمک مینماید. این خاصیت می تواند از افزایش سن انسولین و ذخیره چربی جلوگیری کند.
 3. بیماری قلبی:محققین گیاه پزشک به این نتیجه رسیده اند، چای سبز روی پوشش رگ های خونی تأثیر می گذارد و به آنها کمک می کند تا محکم بمانند و بهتر در برابر تغییرات فشار خون مقاومت کنند. همچنین ممکن است از ایجاد لخته ها که علت اصلی حملات قلبی است، نیز جلوگیری نماید.
 4. سرطان مری: این ماده می تواند خطر ابتلا به سرطان مری را کاهش دهد؛ جالب است که مشاهده شده که به طور کلی سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت سالم اطراف آنها از بین خواهند رفت.
 5. کلسترول:چای سبز باعث کاهش کلسترول مضر خون و بهبود نسبت کلسترول خوب به کلسترول بد در خون می شود.
 6. آلزایمر و پارکینسون: گفته می شود که وخامت ناشی از آلزایمر و پارکینسون را به تأخیر می اندازد. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داد که چای سبز سلول های مغز را از مرگ محافظت کرده و حتی سلول های مغزی آسیب دیده را احیا می کند.
 7. پوسیدگی دندان: مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان شیمیایی “کاتچین” در چای سبز می تواند باکتری ها و ویروس هایی را که باعث عفونت گلو، پوسیدگی دندان و سایر مفاسد دندانی می شوند را از بین ببرد.
 8. فشار خون: مصرف منظم چای سبز خطر فشار خون بالا را کاهش می دهد.
 9. افسردگی: تئانین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در برگ چای یافت می شود. این ماده اثر آرامش بخشی را در سیستم عصبی بدن ایجاد می نماید.
 10. ضد ویروس و ضد باکتری: کاتچین های چای عوامل ضد باکتری و ضد ویروسی قویی هستند که آنها را برای درمان همه چیز از آنفلوانزا گرفته تا سرطان موثر می کند. در برخی مطالعات نشان داده شده است که چای سبز از گسترش بسیاری از بیماری ها جلوگیری می نماید.
 11. مراقبت از پوست:ظاهرا چای سبز می تواند به چین و چروک و علائم پیری نیز کمک کند. این به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آنهاست. مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده است که چای سبز وقتی به صورت موضعی استفاده شود، می تواند آسیب نور مستقیم خورشید بر پوست را کاهش دهد.

چه مقدار چای سبز باید بنوشید؟

آیتم های بالا برخی از مزایای بسیاری است از فواید چای سبز که اشاره شد؛ اما واقعیت این است که شاید یک فنجان چای در روز سود فراوانی به شما نخواهد داد. بعضی معتقدند روزانه دو فنجان باید مصرف شود و بعضی دیگر پنج فنجان …


خواص کلی چای سبز

آرام بخش – یبوست – اسهال خونی – چرک روده – مسمومیت از استرونسیوم ۹۰ که باعث سرطان می گردد – ریه – پوست – سرطان سینه – کلسترول – تصلب شرائن – جلوگیری از سکته قلبی (بعلت ماده فلاونوئید) – سرطان کبد – افسردگی (به علت تیانین)

 



مضرات چای سبز

کافئین در چای سبز وجود دارد. اگر به کافئین حساس هستید، یک فنجان در روز باید حد مجاز شما باشد. همچنین چای سبز همچنین حاوی تانن است (که می تواند باعث کاهش جذب آهن و اسید فولیک شود). اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پس چای سبز برای شما ایده آل نیست.


خواص چای ترش

 خواص : (طبع آن سرد است) – رقیق کننده خون – فشار خون – جوش صورت – احتلام – مرض قند – طول عمر – زیاد کننده بزاق


مقالاتی از گیاهان دارویی


 

چای سبز